Поради від Пана Агрохімовича

Як контролювати вовчок соняшниковий
Як контролювати вовчок соняшниковий
Опубліковано: 21 Березня 2023

Вовчок соняшниковий все частіше помічають у західних областях України, зокрема, у посівах Хмельницької та Вінницької областей. Наразі він не створює таких проблем, як на Півдні, але з насиченням сівозміни соняшником його розвиток буде лиш прогресувати.

На Півдні представлені раси вовчка F та G, тоді як на Заході наразі відмічають расу B.

Водночас з комбайнами з Півдня на Захід могли прибути й інші раси, а тому варто моніторити поля на предмет появи вовчка вже зараз. На сьогодні існує 9 рас вовчка, які виникли внаслідок мутацій і адаптації до методів боротьби з ним.

Раса A вперше була помічена в 1866 році в росії, де вовчок перейшов з полину. Раса B зафіксована у 1925 році. Раса C — молдовський тип, зафіксований у 1960 році, раса E — в 1990-му.  Расу F зафіксували 1997 в Румунії та Іспанії, раси C і A — досить агресивні, зафіксовані в Іспанії, Туреччині та Румунії. В Україні поширена раса G, яка зафіксована 3-4 роки тому на півдні Одеської області.

Вовчок може знищити до 70% посіву соняшнику, а іноді навіть повністю. Але боротися з вовчком потрібно комплексно, зважаючи на ту кількість рас, яка існує.

Три основні методи:

Прополювання, рихлення.

Коли проросле стебло вовчка пошкоджується, воно гине, але коріння залишається живим і знову формує багаточисельні пагони. Так контролюється розмноження вовчка лише у міжряддях соняшнику. Окремо цей спосіб боротьби не надто ефективний, але в комплексі заходів займає важливе місце.

Застосування гербіцидів у технології Clearfield: вовчок чутливий до імідазолінонів. 

Оскільки вовчок є паразитичною рослиною і не має власної кореневої системи, застосовувати гербіциди доцільно у фазі розвитку соняшнику 2-4 листки. 

Біологічний метод — вирощування генетично стійких гібридів до тієї чи іншої раси вовчка. 

Застосування гербіцидів у поєднанні зі стійкими гібридами буде мати найбільший ефект. 

На корінні соняшника утворюються білі кульки, схожі на бульбочкові бактерії. А коли ми вносимо імазамокс, імазапір, діюча речовина рухається у кореневу систему, не дає бульбочкам розвинутися і таким чином запобігає проростанню вовчка. Тобто, важливо «нагодувати» вовчка через корінь рослини, на якій він паразитує — пригнітити вовчок ще на стадії розвитку, не давши йому з’явитися на поверхні ґрунту.

Нагадую, що фахівці Торгового Дому “Агрохім” мають найкращі препарати проти будь-яких шкідників.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад