Поради від Пана Агрохімовича

Як контролювати кореневі та прикореневі гнилі на озимій пшениці
Як контролювати кореневі та прикореневі гнилі на озимій пшениці
Опубліковано: 28 Грудня 2022

Захворювання озимої пшениці кореневими гнилями проявляються під час осінньої вегетації, поширюються в період весняного кущення і прогресують до молочно-воскової стиглості.

Про те, як та коли контролювати кореневі гнилі, розповів доктор біологічних наук Сергій Хаблак.

Він зазначив, що в різних регіонах України трапляються різні види гнилей. У Степу найбільш поширеними є звичайна (гельмінтоспоріозна), фузаріозна, осередково офіобольозна, церкоспорельозна гнилі, в Лісостепу і Поліссі, крім вищезгаданих, змішані фузаріозно-гельмінтоспоріозна та фузаріозно-церкоспорельозна кореневі гнилі. Ареал офіобольозної кореневої гнилі поступово розширюється, проявляється у вигляді осередкового або розсіяного розвитку білоколосості та щуплозерності здебільшого в Лісостепу та Поліссі, подекуди в Степу.

Першу фунгіцидну обробку фахівець радить проводити за повної появи третього листка пшениці в Т1. Зазвичай ця фаза збігається з фазою другого міжвузля культури (ВВСН 31-32).

«…обробку в фазу виходу в трубку радять проводити для контролю кореневих і прикореневих гнилей різної етіології, снігової плісняви, а такборошнистої роси, початкових проявів септоріозу. На низькому рівні більшістю фунгіцидів по листку контролюються снігова пліснява, сітчаста плямистість, фузаріоз колосу, альтернаріоз», — зазначив Сергій Хаблак.

За наявності кореневих гнилей та дощової погоди фахівець рекомендує використовувати препарати, що містять прохлораз (імідазоли). Водночас він додає, що ніякий фунгіцид при обробці по вегетації не захищає та не лікує від таких кореневих гнилей, як фузаріоз, ризоктоніоз, офіобольоз і гельмінтоспоріоз через те, що жодна діюча речовина, яка зареєстрована на колосових як фунгіцид, не пересувається рослиною згори донизу (від місця нанесення до коріння).

Соняшник в сезоні 2022: хвороби, захист і перспектива на 2023 рік

Читати

Деякі з видів прикореневих гнилей (церкоспорельоз), що проявляються на першому-другому міжвузлі, можна контролювати фунгіцидами по вегетації з фази виходу в трубку. Деякі прикореневі гнилі не контролюються взагалі (гібелліноз), а певні кореневі гнилі знищуються обробкою насіння (фузаріозна, гельмінтоспоріозна, пітіозна), каже фахівець. Зокрема, ризоктоніозна, офіобольозна кореневі гнилі обробкою насіння не контролюються взагалі. 

Які препарати найдоцільніше застосувати, вам порадять фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад