Поради від Пана Агрохімовича

Як канадські фермери борються проти ріпакових блішок
Як канадські фермери борються проти ріпакових блішок
Опубліковано: 17 Липня 2023

Більшість насіння каноли (різновиду ріпаку) у Канаді обробляється інсектицидами групи 4А. Так, минулого сезону це були препарати, які містять діючу речовину клотіанідин, змішану з іншими неінсектицидними компонентами.

Ціантраніліпрол є активним інгредієнтом у сумішах для обробки насіння проти совок. Але він також ефективний засіб проти блішок.

Флупірадіфурон – відносно новий активний інгредієнт для обробки насіння. Проте він проявив себе як потужний захисний інструмент під час нашестя блішок.

Активний інгредієнт сульфоксафлор також виявився ефективним для боротьби з блішками (особливо у суміші із ціантраніліпролом).

«Різні види блішок можуть по-різному реагувати на обробку інсектицидами. Наприклад, смугасті блішки здаються менш чутливими до деяких інсектицидних сполук, – розповідає ентомолог з Міністерства сільського господарства Саскачевана Джеймс Тенсі. – Також і хрестоцвіті, і смугасті блішки завдають найбільшої шкоди у спекотних (30°C) умовах. Однак смугасті блішки менш стійкі до спеки. Активність цього виду починає знижуватися приблизно при 26°С».

У нинішньому сезоні у Канаді є складнощі з доступністю деяких препаратів. За словами Тенсі, це стосується листкових інсектицидів з лямбда-цигалотрином. Адже він, згідно з нещодавньою постановою Федерального агентства з регулювання боротьби зі шкідниками, заборонений для обробки кормових та фуражних культур.

Тому, хоча використання цих продуктів дозволено на олійних культурах ріпаку та гірчиці, але вони не дозволені на цих культурах, якщо шрот призначений для годування тварин. Рішення спонукало виробників перемаркувати продукти, і деякі з них було відкликано.

Як і раніше, ефективними є листкові інсектициди з активними інгредієнтами перметрин, циперметрин і дельтаметрин, карбарил і малатіон.

У той час як обробка насіння та використання інсектицидів під час вегетації залишаються надійним захистом, Тенсі наголосив, що є й інші способи зменшити пошкодження від ріпакових блішок. Один з них полягає в тому, щоб висівати насіння настільки мілко, наскільки дозволяє доступна волога. Це сприятиме стрімкому проростанню та швидкій появі сходів.

Інший спосіб полягає в посіві у стерню, яка може захистити сходи на ранніх стадіях розвитку. Також можуть допомогти збільшення норми висіву та ширші міжряддя – 20-30 сантиметрів.

Ще один варіант – ранній посів. За словами експерта, основна перевага полягає в тому, що ранній посів допомагає рослинам досягти стадії чотирьох листків до того, як блішки стануть дуже активними і завдадуть найбільших збитків.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад