Поради від Пана Агрохімовича

Вирощування сафлора (крокіса) як покривної культури — що радять
Вирощування сафлора (крокіса) як покривної культури — що радять
Опубліковано: 04 Липня 2023

Застосування покривних культур поки ще не стало поширеним прийомом в українській агрономії, але досвід закордонних фермерів спонукає звертати на нього більше уваги. Спектр культур, які можна використовувати з цією метою, розширюється. Однією з них є крокіс, або сафлор.

Взагалі, сафлор — це рослина, із квіток якої виготовляють фарбу — картамін (для забарвлення тканин та харчових продуктів). А з насіння видобувають олію для виробництва маргарину.

Водночас останнім часом інтерес до рослини зростає з точки зору використання як покривної культури.

Глибокий стрижневий корінь крокісу здатний пробити найщільніший ґрунт, а крім того культура дуже доброзичлива до мікоризних грибів.

Прибічники крокісу підкреслюють, що глибоке стрижневе коріння рослини робить його бажаним варіантом, коли виробники розглядають можливість вирощування. Зі своїми маленькими сонячними квітами, крокіс, схожий на будяки, має довгу історію олійної культури. Щоправда, за минулі роки крокіс пережив безліч злетів та падінь у популярності, але його остання реінкарнація пов’язана з підвищеним інтересом до покривних культур.

Крокіси мають багато додаткових переваг, у тому числі глибоке стрижневе коріння, що відповідає за стійкість до посухи. Таким чином, він може пробити будь-яку тверду ґрунтову підошву, уловлюючи і піднімаючи вгору поживні речовини з глибин ґрунтового профілю. Важливо, що крокіс дружелюбний до мікоризних грибів і підтримує їхню популяцію в полі. Висівання покривних культур приваблює дедалі більше фермерів.

Сафлор є теплолюбною й дуже посухостійкою та жаровитривалою рослиною короткого дня, що добре пристосована до сухого континентального клімату України.

Якщо в умовах північного Лісостепу за врожайністю насіння сафлор поступається майже всім ярим капустяним культурам і льону олійному, то в зоні Степу, особливо в посушливі роки, він значно перевищує їх.

Середня врожайність насіння становить 1-1,2 т/га, за сприятливих умов — до 2 т/га і більше.

Оптимальним для отримання сходів є поступове наростання температур за наявності вологи. Насіння починає проростати за температури ґрунту 2-3°С, а оптимальною для отримання сходів є температура 6-8°С.

В міру того, як все більше фермерів стикаються зі зростанням витрат на агрохімікати і вчаться працювати за принципами біологізації, покривні культури відіграють провідну роль для боротьби з бур’янами, покращення здоров’я ґрунту та загального біорізноманіття.

Довгострокова користь від покривних культур реалізується у міру зміцнення здоров’я ґрунту. Наявність живої кореневої системи в землі допомагає перерозподіляти поживні речовини, активізує мікроскопічні організми, що живуть там, і сприяє зростанню мікрогрибів, що живуть на живому корені. Водночас необхідність вирощування саме цієї рослини як покривної потрібно продумати, вважають фахівці.

Однак ті, хто займався лише хімічним землеробством, не мають навичок управління покривними культурами, цьому треба вчитися. Виробники повинні спочатку говорити про цілі, а потім уже про вибір видів. У яку пору року потрібна покривна культура? Для зимового випасу чи раннього весняного збирання врожаю? Які ґрунтові умови? Все, що необхідно для відновлення ґрунту, визначатиме видовий склад покривних рослин.

Гарних врожаї та переможних вам рішень!

Більше порад