Поради від Пана Агрохімовича

Втраті вологи з ґрунту можна протидіяти
Втраті вологи з ґрунту можна протидіяти
Опубліковано: 07 Березня 2025

В умовах дефіциту вологи та кардинальних змін температурних умов стає важливо адаптувати технології вирощування та забезпечувати ефективне використання вологи. Ось вам кілька порад, як зберегти вологу у ґрунті.

Найпростіший крок — це вирівняти поверхню поля, щоб зменшити площу. На 1 га може бути ділянки загальною площею до 20-30 000 м², на яких відбуватиметься втрата вологи.

На півдні вже давно вирівнюють ґрунт з осені, якщо є така можливість. 

Другий спосіб — зменшення кількості ґрунтообробних операцій. Кожна ґрунтообробна операція, чи то боронування, чи культивація, — це мінус волога. Те, з якої вологою ми прийдемо в травні до сівби соняшника чи кукурудзи, буде залежати від наших сьогоднішніх дій. Адже вологи ми вже не додамо, але можемо втратити. 

Третій спосіб збереження вологи — це використання гліфосатів. Тобто навіть в класичній технології ми можемо зайти вирівняти ґрунт і потім замість передпосівної культивації застосувати гліфосат.

Не слід забувати про сівозміну. Зрозуміло, що не можемо засіяти 50% площі льоном, коріандром чи гірчицею. Але якусь частину відвести під ці культури можна, адже навіть формування 1 т/га врожайності коріандру чи гірчиці покращить наш фінансовий результат. 

Ще один фактор — не сіяти в незрілий ґрунт. Через дефіцит вологи багато аграріїв планують зміщувати строки сівби на більш ранні. Однак заходити в фізично незрілий ґрунт і ущільнювати його ще гірше, ніж почекати і зайти в строки. 

Друга причина — це провокування бур’янів. Кілька хвиль слід дочекатися, щоб їх зняти. Тому що може вийти так, що всі бур’яни зійдуть разом з культурою. Тому, на думку експертів, не треба поспішати з сівбою навіть з дефіцитом вологи.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад