Поради від Пана Агрохімовича
Ущільнення ґрунту: у чому проблема і де її рішення?
Проблема ущільнення ґрунту в сільському господарстві виникла досить давно, проте лише за останні 30 років вона набула загрозливих масштабів. Не в останню чергу ступінь ущільнення ґрунту поступово наближається до критичної через інтенсивну механізацію та значний розвиток техніки.
Основні причини ущільнення ґрунту
Існує кілька сил — природних і техногенних, — які ущільнюють ґрунт. Ця сила може бути великою, наприклад, від трактора, комбайна, ґрунтообробного знаряддя, або вона може виходити від чогось маленького, наприклад, від краплі дощу.
1. Вплив дощової краплі
Це, безумовно, є природною причиною ущільнення, і ми спостерігаємо її у вигляді ґрунтової кірки (зазвичай, менше 1,5 см товщиною на поверхні ґрунту), яка може запобігти появі сходів. Ротаційна борона у багатьох випадках полегшить проблему.
Однією з причин ущільнення є інтенсивне застосування на полях сільськогосподарської техніки. Використання важкої техніки в умовах вологого ґрунту збільшує глибину ущільнення в профілі ґрунту. Наприклад, навантаження 10 т на вісь або більше на вологих ґрунтах може призвести до ущільнення на глибину близько 60 см або більше. Оскільки це значно нижче глибини нормального обробітку ґрунту, ущільнення з більшою ймовірністю збережеться. Однак на площах, де спостерігається дефіцит вологи, проблема може бути значно меншою. Проте вона все ж існує.
2. Обробіток ґрунту
Безперервна оранка або дискування на одній і тій же глибині призведе до виникнення ущільнених шарів («плужної підошви») трохи нижче глибини обробітку ґрунту. Ця «плужна підошва», як правило, відносно тонка (товщиною від 2,5 до 5 см), може не мати значного впливу на вирощування рослин і може бути знищена шляхом зміни глибини обробітку ґрунту з часом або за допомогою спеціальних агрегатів.
3. Колісний трафік
Трафік (англ. traffic — «рух», «транспорт», «торгівля») — узагальнений термін, яким позначають інтенсивність руху, транспортування.
Колісний рух, без сумніву, є основною причиною ущільнення ґрунту. Особливо велику проблему він становить для фермерських господарств, у яких збільшення виробничих площ випереджає зростання виробничих потужностей, внаслідок чого вони мають обмежений проміжок часу, щоб зробити необхідні операції вчасно. Так, весняна посівна часто робиться до того, як ґрунт стане достатньо сухим (стиглим), щоб витримувати важке посівне обладнання.
Легкоущільнений ґрунт може прискорити швидкість проростання насіння, оскільки сприяє хорошому контакту з ним. Саме тому для забезпечення помірного ущільнення на деяких сівалках встановлені прикотуючі колеса, які слідують за висівними сошниками. Для цих же цілей також використовують кільчасто-шпорові та зубчасто-кільчасті котки.
Ущільнення ґрунту є одним з основних факторів, що впливають на урожайність сільськогосподарських культур. Зараз спостерігається тенденція технічного розвитку у напрямку збільшення продуктивності сільгосптехніки. Відповідно, техніка стає більш потужною та важкою, а значить, тиск на ґрунт посилюється, ущільнення збільшується, і це призводить до втрати урожайності до 10% з гектару.
Коли ущільнення ґрунту зростає вище оптимального, врожайність починає знижуватись. У сухі роки ущільнення ґрунту може призвести до затримки росту рослин. Без своєчасних дощів і вчасно внесених добрив врожайність зменшиться.
Відмовитися від використання техніки – просто нереально, не з мішка, зрештою, сіяти, і не серпами ж збирати. Проте потрібно намагатися мінімізувати вплив проходів техніки по полю на структуру ґрунту.
Експерти радять вживати таких заходів:
Виділяти певні смуги руху техніки. Дослідження встановили, що 60-80% ущільнення ґрунту відбувається з перших колісних проходів, наступні польові роботи дають набагато менший ступінь ущільнення.
Не завантажувати техніку повністю. Зменшуючи навантаження на вісь комбайнів, зерновозів чи іншої техніки, можна зменшити її вплив на щільність ґрунту. Це досить спірна рекомендація, проте за можливості її все ж варто застосовувати.
Обмежити рух допоміжної техніки ділянками по краях поля.
За можливості не заходити в поле з технікою, якщо ґрунт вологий.
Мінімізація обробітку ґрунту.
Використання відповідних розмірів шин у залежності від умов і регулювання тиску повітря в шинах відповідно до навантаженням на вісь може запобігти розвитку проблеми.
Щільний ґрунт вимагає рекультивації, дискування або глибокого розпушування. Але ці методи відновлюють лише поверхневий шар ґрунту, до 40 см, а підґрунтя все ще залишається сильно ущільненим. Наприклад, довжина здорового кореня пшениці складає більше 1 м, але в ущільненому ґрунті навіть після розпушування корінь може прорости лише наполовину – до 50 см.
Як не прикро констатувати, але єдиної методики боротьби з ущільненням ґрунту не існує — «диявол криється в деталях». Потрібно системно підходити до вирішення цього питання, виявляти взаємозв’язки та прогнозувати можливі наслідки.
Кожен аграрій повинен відштовхуватись від якості землі, кліматичних умов та розміру свого гаманця, але потрібно пам’ятати, що земля — не безкінечний ресурс, про неї треба дбати. Якщо тільки брати й нічого не віддавати, то настане час, коли брати буде нічого.
Гарних врожаїв та переможних вам рішень!