Поради від Пана Агрохімовича

Триазоли і фітотоксичність: чи варто перейматися?
Триазоли і фітотоксичність: чи варто перейматися?
Опубліковано: 02 Грудня 2022

Фунгіцидні протруйники, які використовують на пшениці, ячмені, житі, вівсі, належать до 9 хімічних класів з різними механізмами дії на патоген. Деякі з них пригнічують проростання зерна і мають ретардантні властивості.

Стробілурини, піридиніл-етилбензаміди, карбоксаміди інгібують клітинне дихання. Механізм дії триазолів, імідазолів пов’язаний із руйнуванням синтезу стеролу в мембрані.

Феніламіди інгібують нуклеїнові кислоти. Дитіокарбомати пригнічують активність ферментів, що містять атоми міді або сульфгідрильні групи.

Бензимідазоли придушують біосинтез нуклеїнових кислот ДНК і РНК, процеси дихання, ділення клітини. Фенілпіроли пригнічують процес синтезу глюкози та ріст міцелію грибів.

Можуть пригнічувати проростання зерна і мають ретардантні властивості протруйники і фунгіциди з діючими речовинами класу триазолів (тебуконазол, епоксиконазол, ципроконазол). На проростках і сходах прояв фітотоксичності препаратів проявляється через відставання у рості на початкових етапах рослин (до 2-3-го листка).

Як правило, на пізніших фазах різниця між постраждалими і нормально розвинутими рослинами нівелюється. Основна шкода фітотоксичності від протруйника — це обмеження росту та розвитку рослин для озимих. Фаза двох листків — найуразливіша для перезимівлі, на відміну від шильця та кущіння.

До складу близько 70% протруйників, що зареєстровані в Україні, входить тебуконазол з різною концентрацією: 6,7 г/л, 12 г/л, 15 г/л, 25 г/л, 30 г/л, 45 г/л, 50 г/л, 60 г/л.

Є однокомпонентні протруйники з тебуконазолом, 120 г/л. Речовину також використовують як ретардант-фунгіцид на озимому ріпаку, фунгіцид від хвороб листя і як основний препарат від фузаріозу колоса, наприклад, 250 г/л, 430 г/л, 500 г/л.

Ступінь пригнічення триазолами проростання зерна залежить від вмісту концентрації діючої речовини у складі протруйника.

Триазоли впливають на синтез гіберелінів на ранніх етапах росту рослин, які відповідають за ріст рослин. Застосування тебуконазолу та метконазолу на посівах озимого ріпаку як ретардантів є загальноприйнятою практикою.

Більше порад