Поради від Пана Агрохімовича

Ваточник сирійський: чи існує ефективні засоби боротьби?
Ваточник сирійський: чи існує ефективні засоби боротьби?
Опубліковано: 23 Червня 2023

Останніми роками в полях, в садах та городах відбувається швидке поширення бур’яну ваточника сирійського. Щоб розпочати боротьбу зі злісним бур’яном або запобігти його появі, слід проводити обробки хімічним способом, оскільки механічне втручання (оранка, прополювання та інше) призводить до виникнення нової великої кількості рослин, які з’являються із сплячих бруньок.

Обов’язковою умовою успішного контролювання ваточника сирійського є своєчасне проведення обстеження посівів з визначення видового складу сходів бур’янів у фазу сім’ядоль з метою наступного проведення захисних заходів.

Звичайно, найкращим рішенням було б застосування гербіциду, який би ефективно знищував ваточник у посівах. Але сьогодні, на жаль, немає такого засобу, який би мав доведену ефективність у боротьбі саме з цим бур’яном. Дуже міцна та добре розвинена коренева система рослини успішно чинить опір дії гербіцидів, тому ЗЗР впливають лише на надземну частину ваточника, пригнічуючи його ріст та розвиток. Оптимальний вихід з ситуації, коли на полях з’явився ваточник — обробка гербіцидами у ранні строки, на початкових стадіях розвитку бур’яну.

У фазах сім’ядолі та 1-2 листків ефективність гербіцидів досить висока, вони можуть повністю «випалити» надземну частину рослини та дати змогу культурі випередити бур’ян у розвитку й скласти йому достойну конкуренцію.

У ваточника сирійського у фазі 6-8 листків появляється в сокові молочко, яке блокує надходження гербіциду, тому в цій фазі застосування гербіциду не ефективне.

Протягом 3 тижнів (проходить повторне відростання рослин) після обприскування доцільно не проводити скошування або інше механічне знищення рослин, щоб не стимулювати розвиток кореневої системи. За потреби обробіток повторюється.

Ваточник, що зійшов із насіння і не встиг розвинутись, доволі легко контролюється великою кількістю препаратів. Як показує практика, найкращі результати дає поєднання кількох гербіцидів з різними діючими речовинами або використання препаратів, що містять 2-3 діючі речовини.

На практиці загальна рекомендація така: обробити поле гербіцидом суцільної дії (на основі ізопропіламінної солі гліфосату) та передискувати.

Також застосовують поєднання гербіцидів з різними діючими речовинами: наприклад, на основі мезотріону та нікосульфурону, дикамби, топрамезону та калійної солі гліфосату. До цього списку ще можна додати гербіциди на основі клопіраліду.

При вирощуванні на полі соняшнику гарні результати покаже внесення євролайтінгу та його аналогів. Це – препарати на основі імазамоксу та імазетапіру. Знищити кореневу систему повністю ці діючі речовини не можуть, але ефективно пригнітити ріст – так.

Тонкощі у боротьбі з ваточником є. Непогано себе зарекомендували бакові суміші на основі клопіраліду, гліфосату та дикамби. Їх краще вносити тоді, коли висота ваточника складає 10-11 см. Це – час активного росту рослини, тому діючі речовини надійдуть до коренів і коренепаростків, максимально впливаючи на рослину. Ефективним буде знищення ваточника на кукурудзі, оскільки на ній можна використовувати гормональні препарати.

Крім хімічного методу боротьби не слід забувати й про агротехнічний: дотримуватися сівозмін, проводити різноглибинний обробіток ґрунту, «виснажувати» бур’ян на полях. Також потрібно не допускати цвітіння ваточника та потрапляння його насіння на поля.

Як би там не було, але простих рішень у боротьбі з ваточником сирійським на согодні не існує. Результати можна отримати лише при поєднанні хімічного захисту посівів з продуманою агротехнікою та дотриманням певних правил: ретельною очисткою сільськогосподарської техніки при переїзді з поля на поле, механічного видалення дорослих рослин для запобігання цвітінню.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад