Поради від Пана Агрохімовича
Топ-3 причини запізнілих сходів озимої пшениці
За оптимальної сівби сходи озимої пшениці мають з’являтися за досягнення 90 °С суми середньодобових температур (наприклад, за 6 днів з середньодобовою температурою в 15 °С чи за 9 днів з середньодобовою в 10 °С). Якщо за таких умов сходи ще не з’явилися, це означає, що на посіви діють негативні чинники.
Причинами запізнілих сходів при вирощуванні озимої пшениці можуть бути:
Брак вологи в посівному горизонті.
Для проростання пшениці потрібно вологи в 50% від ваги насіння. За норми висіву в 200 кг/га для проростання пшениця має акумулювати 100 кг води.
Недостатній контакт посівного матеріалу з ґрунтом.
Сучасні сівалки мають індивідуальні прикочувальні колеса на кожному сошнику. Їхня функція — закриття борозни та ущільнення рядка.
Досвідчений агроном знає, що якщо після сівби взуття прогрузає в ґрунт більше, як на підошву (1-1,5 см), то зворотне ущільнення недостатнє. Такі посіви варто додатково прикочувати, або ж варто подумати про купівлю сучасної сівалки.
Надмірна глибина посіву.
Оптимальною глибиною висіву озимої пшениці є глибина закладання вузла кущення (на важких та середніх ґрунтах 2-2,5 см, на легких — 2,5-3 см). Кожен додатковий сантиметр до оптимальних буде потребувати додаткові 70 °С суми середньодобових температур для появи сходів. Для проростання з більшої глибини рослина потребує більше вологи та витрачає більше енергії з зерна.
Якщо ваша сівалка не може тримати чітко глибину посіву в 2-2,5 см і тому доводиться сіяти глибше, значить пора її замінити.
Колоси ж закладаються в продуктивних стеблах з осені. Швидкі сходи дають можливість більшого розвитку восени, чим закладається основа для вищого врожаю. Відставання в сходах на 70 °С суми середньодобових температур означає зменшення на одне продуктивне стебло на кожній рослині.