Поради від Пана Агрохімовича

ТЕРМІНИ СІВБИ КУКУРУДЗИ
ТЕРМІНИ СІВБИ КУКУРУДЗИ
Опубліковано: 20 Квітня 2022

Фахівці рекомендують сьогодні сіяти кукурудзу якомога раніше. Проте інколи господарства нехтують цією рекомендацією через побоювання не отримати швидкі та рівномірні сходи, через економію на ранньому гербіцидному захисті або ж через невдалий досвід ранньої сівби у минулому.

Проте рання сівба має досить великі переваги:

1) Рослини кукурудзи розвиваються краще і мають більш високий потенціал урожайності, якщо вегетативний період розвитку припадає на більш прохолодні й вологі місяці травень і червень.

2) Рання сівба забезпечує цвітіння і запилення в більш ранні терміни, що знижує ризик потрапляння цієї фази на період відсутності опадів і посухи.

3) Рослини, посіяні раніше, до кінця червня – на початку липня мають більш глибоко проникаючу кореневу систему і, таким чином, доступ до вологи з глибших шарів ґрунту в період літніх посух.

4) Чим раніше проходить запилення, тим більше сонячної енергії отримують зерна в процесі свого розвитку.

5) Раніше посіяна кукурудза зазвичай нижча на зріст і має більш низьке прикріплення качана, тому менший ризик вилягання, такі посіви можна сіяти густіше (на 5-8 тис./га більше, ніж зазвичай).

6) Ранній висів правильно обраних гібридів означає і більш раннє збирання, зниження витрат на сушку, можливість підготувати поле під подальшу культуру. Погода в квітні буває різною від року до року, але якщо після 10-15 квітня ґрунту в умовах України дозволяє зайти в поле тракторам для передпосівної підготовки поля, не можна зволікати. Я рекомендую сіяти 10% всієї площі на 3 тижні раніше і ще 25% всієї площі як мінімум на 2 тижні раніше оптимального строку для даної місцевості. Таким чином можна значно знизити ризик втрат від екстремальної посухи в період запилення. Та щонайменше 60% площ потрібно встигнути засіяти в оптимальні терміни.

Щоб визначити оптимальну дату сівби, потрібно дивитися насамперед на температуру ґрунту. Не варто орієнтуватися на прогнози погоди чи температуру повітря, потрібно щодня вимірювати саме температуру ґрунту, щоб визначити динаміку зростання та встановити, коли рілля прогріється вже достатньо для сівби.

Кукурудза практично не росте за температури 10°С і нижче, навіть при 13°С сходів треба буде довго чекати, але вже при 15-16°С сходи будуть дружними і рослини з’являться на поверхні ґрунту вже через 7-10 днів після сівби.

Важливим є і питання, коли треба вимірювати температуру ґрунту. Якщо о 7-8 годині ранку ґрунт на глибині загортання має температуру близько 10°С, а о 13 годині прогрівається до 16-18°С в сонячний день, то такі умови є оптимальними для проростання кукурудзи. Зазвичай навесні після висіву трапляються холодні дні, коли ріст культурних рослин сповільнюється або взагалі припиняється, але ці періоди рідко бувають настільки тривалими, щоб істотно вплинути на подальший розвиток молодих рослин.

Якщо ж оптимальні терміни для сівби з якихось причин довелося пропустити, то сіяти потрібно якомога швидше, незважаючи на температуру.

Більше порад