Поради від Пана Агрохімовича

Стратегічна культура гречка. Від чого залежить урожайність?
Стратегічна культура гречка. Від чого залежить урожайність?
Опубліковано: 03 Червня 2022

Гречка – це та культура, яка може швидко поповнити продовольчі запаси. Сьогодні, коли в умовах війни не зрозуміло скільки ще часу країна перебуватиме в такому стані, варто кожному подумати про свою безпеку та своїх рідних і забезпечити себе зокрема й гречаною крупою. Зараз не йдеться про економічну доцільність вирощування гречки, а про нашу впевненість у завтрашньому дні.

Технологія вирощування гречки і проста, і складна, тому що врожайність дуже залежить від погодних умов, на які ми не маємо впливу. Але, звичайно, є агротехнічні елементи технології, на які ми впливаємо, тому сьогодні поділимося саме ними.

Терміни посіву

Тривалість вегетаційного періоду гречки – 70-90 днів, залежно від сорту та термінів посіву.

Гречка теплолюбна культура, тому оптимальними термінами посіву для неї є середина травня – початок червня. У цей проміжок часу рекомендовано дочекатися опадів і висіяти культуру у вологий ґрунт. У таких умовах сходи з’являються вже на 3-5-ий день, вони рівномірні, дружні та мають хороший старт.

Якщо посіяти в сухий ґрунт, то сходи дуже нерівномірні й ослаблені (фото 1).

Фото 1. Сходи гречки станом на 22.05.2022 р., через 7 днів після посіву

Підготовка ґрунту до посіву гречки

Важливе завдання – боротьба з бур’янами, оскільки з березня по травень є багато часу і бур’яни швидко ростуть.

Варто застосовувати механічний спосіб або механічний у поєднанні з хімічним. Механічний полягає в проведенні 3-4 слідів культивації або дискуванні в міру відростання бур’янів. Такий спосіб добре знищує бур’яни, готує ґрунт до посіву, але пересушує верхній шар.

Якщо землі вашого господарства розташовані в умовах недостатнього чи нестійкого зволоження, то краще – комбінована система:
ранньовесняне закриття вологи – внесення гліфосатів – передпосівна культивація. Сьогодні, коли напружена ситуація з дизпаливом, можна застосувати таку схему: ранньовесняне закриття вологи – внесення гліфосатів – сівба сівалкою з дисками.

Підготовка насіння до посіву

Часто виникає запитання: чи протруювати насіння сої? Не протруювати. Немає потреби давати фунгіциди й інсектициди. Якщо бажаєте, можна обробити насіння мікроелементами та стимуляторами росту.

Система живлення

Поділюся двома економічно-доцільними підходами  до удобрення гречки в умовах, коли ціна на азотні добрива сягають небес:

  • – На менш родючих ґрунтах варто дати карбамід до посіву в нормі 50-100 кг/га, щоб забезпечити швидкий стартовий ріст, галуження гречки – як ще один зі способів боротьби з бур’янами.

  • – На родючих ґрунтах сіємо та спостерігаємо за розвитком гречки. Якщо ріст сповільнений, то у фазі галуження проводимо підживлення аміачною селітрою в нормі 50 кг/га. Якщо гречка добре та швидко розвивається і закриває поле, то вносити азотні добрива не потрібно.

Норма висіву

Залежить від сорту, коливається в межах 2-3,5 млн. насінин на 1 га. Зважаючи на те, що маса 1000 насінин гречки орієнтовно 25 г, то вагова норма становитиме 50-90 кг/га. В посушливих умовах краще сіяти гречку широкорядним способом, зменшуючи норму. В умовах достатнього зволоження проводимо сівбу зерновими сівалками зі стандартною шириною міжрядь.

Глибина висіву – 3-4 см і тільки в разі значної нестачі вологи можна заглибити до 5 см. На важких ґрунтах глибина посіву не має перевищувати 3 см, на легких – до 5 см.

Гербіцидний захист

На гречку не зареєстровано жодного гербіциду, тому боротьбу з бур’янами проводять до посіву гліфосатами, механічним обробітком ґрунту, а також здатністю гречки швидко рости, галузитись і закривати міжряддя. Наше завдання – створити їй для цього сприятливі умови.

Якщо все-таки на полі велика кількість бур’янів, то можна застосувати гербіциди з діючими речовинами флурохлоридон або прометрин одразу після посіву у невисоких нормах. За наявності злакових бур’янів – гербіциди з діючими речовинами флуазифоп-П-бутил або хізалофоп-п-етил.

На посівах гречки ми не проводимо захист від хвороб і шкідників, тому що немає такої потреби.

Зверніть увагу на значення бджіл для урожайності гречки. Оскільки це перехреснозапильна культура, то присутність бджіл дає приріст урожайності до 0,5 т/га. Щоб запилення проходило якісно, на 1 га бажано мати 2-4 бджолосім’ї.

Гречка дуже примхлива й вимоглива до погодних умов, передусім до температури навколишнього середовища та вологості. Під час цвітіння гречки за температури нижче 13°C і вище 25°C запилення не відбувається, а отже, насінини не утворюються. Слідкуйте за температурою, щоб розуміти, що відбувається з вашими посівами. Період цвітіння і достигання гречки дуже розтягнутий.

Максимальну увагу потрібно приділити визначенню часу збирання гречки. Оптимальний термін – це побуріння 70-80% зерен. Пам’ятаємо, гречка – це харчовий дієтичний продукт, тому варто максимально обмежити внесення хімічних препаратів.

Високих вам гречаних урожаїв!

Більше порад