Поради від Пана Агрохімовича

СОНЯШНИК: вибір гібриду
СОНЯШНИК: вибір гібриду
Опубліковано: 26 Квітня 2022

На сьогоднішній день соняшник є однією з найприбутковіших сільськогосподарських культур України. Саме тому спостерігаємо високу насиченість сівозмін цією культурою у південних та південно-східних областях. Нехтування технологіями підготовки ґрунту, посіву, догляду за посівами призводять до накопичення в полях, особливо там, де немає сівозміни, великої кількості збудників хвороб, шкідників та шкодочинної рослинності.

Разом з соняшником розповсюджуються і захворювання та бур’яни, притаманні для цієї культури. Тому раджу господарствам при виборі гібридів для посіву, перш за все, правильно оцінювати проблеми та потенціал кожного окремого поля. Щоб, виходячи з цього, підібрати гібрид максимально відповідний та продуктивний в умовах обраного поля.

Навіть якщо всі поля вашого господарства знаходяться у одному регіоні, у одній кліматичній зоні, вони все одно будуть відрізнятися за рівнем вологи, родючістю ґрунту, фітосанітарною ситуацією, попередником і т.д. Знехтувавши цими факторами, можна сильно втратити на показниках врожайності. Саме через це рекомендую висівати три-чотири гібриди з різними характеристиками та групою стиглості. Адже завдяки тому, що кожен гібрид має свій набір характеристик і підлаштований під різні погодні умови та агротехніку, це дозволяє уникнути недоотримання планового урожаю.

Критерії вибору гібридів

Отож, перейдемо до основних характеристик, на які варто звернути увагу при виборі гібридів соняшнику для посіву у вашому господарстві:

1. Гербіцидна технологія

Гібридне насіння соняшнику рекомендують підбирати під технологію, застосування якої вирішуватиме проблеми вашого поля. Господарствам з південних регіонів, які сіють соняшник на богарі, слід підібрати посухостійкі гібриди та гербіцид, дієвість якого не залежить від типу та вологості ґрунту. Якщо господарство має проблему з вовчком, має бути застосована вже інша технологія, з дводольними бур’янами — ще інша.

При виборі гербіцидної технології сільгоспвиробник обов’язково має враховувати, яка культура буде наступною у сівозміні, адже післядія деяких гербіцидів може тривати до 9 місяців.

2. Група стиглості

Це важливий показник не лише для того, щоб зрозуміти чи вистачить у вашому регіоні продуктивних температур для дозрівання того чи іншого гібриду, але й для того, щоб зрозуміти скільки соняшник знаходитиметься на полі і чи встигне господарство його вчасно зібрати до посіву наступної культури. Якщо, згідно з групою стиглості, збирання соняшника заплановане на жовтень-листопад, це автоматично виключає можливість посіву на цих площах озимої пшениці, яка має бути посіяна у вересні.

3. Стійкість до вовчка

Якщо раніше проблема вовчка соняшникового стосувалася здебільшого південних регіонів, то зараз цей бур’ян набуває поширення і на півночі. Залежно від його розповсюдженості, він може знищити від 5 до 90% врожаю соняшника.

Тому, по-перше, виробникам рекомендують обирати стійкі до вовчка семирасові гібриди, а по-друге, застосовувати відповідну гербіцидну технологію.

4. Вміст олеїнової кислоти

Високоолеїновий соняшник зручніше вирощувати господарствам, що мають великий земельний банк, і можуть ізолювати такий соняшник від звичайного. Відстань між полями у такому разі має складати 150-200 метрів. Інший варіант — поруч сіяти гібриди різної групи стиглості.

Також варто пам’ятати, що при переході від звичайного на високоолеїновий соняшник, господарство має щонайменше два роки не сіяти високоолеїновий соняшник на полі, де вирощувався звичайний. Це дозволить запобігти змішуванню зерна падалиці з зерном нової культури.

Крім того, гібриди високоолеїнового соняшнику так само потрібно підбирати відповідно до агрономічного фону вашого поля.

5. Інтенсивність гібриду.

Поряд з іншими факторами варто також звернути увагу на інтенсивність гібридів, адже гібриди інтенсивного типу не зможуть розкрити свій потенціал і принести обіцяну високу врожайність за екстенсивної технології вирощування.

Крім того, при підборі гібриду також важливо враховувати генетичний потенціал урожайності та олійності та стійкість гібриду до стресових умов вирощування.

Критерії вибору гібридів соняшнику подібні, як і кукурудзи, основа – потенціал продуктивності гібриду. Звертаємо більшу увагу стійкості до хвороб (особливо склеротинії), так як, у роки з надмірним патогенним навантаженням, ці особливості мають визначальну роль у формуванні врожаю. Завжди обов’язково враховуємо вміст олії в насінні. 

У зв’язку із високою часткою у структурі посівів соняшнику, сої та ріпаку визначальною характеристикою (крім урожайності) є толерантність гібриду до білої гнилі стебла та кошика. Важливим показником також є толерантність до несправжньої борошнистої роси та фомопсису.

При пошуках якісного насіння існує хибна думка “крупне насіння швидше проростає, ніж дрібне”. Насправді ж проростання залежить від глибини посіву; температури (холод сповільнює проростання як дрібного, так і крупного насіння); а також швидкості надходження води до насінини. Звертайте увагу на каліброваність, обробку якісними регуляторами росту, чим протруєне насіння. Наприклад, препарати-фунгіциди – біфентрин, тіаметоксам, альфа-циперметрин вберігають насіння від шкідників.

Золотий стандарт якісного посівного матеріалу соняшника:

Маса тисячі насінин не менше 55 грам

У будь-якому випадку, спеціалісти Торгового Дому “Агрохім” допоможуть вам підібрати гідний гібрид соняшнику.

Більше порад