Поради від Пана Агрохімовича

СОНЯШНИК: шкідники та гербіциди
СОНЯШНИК: шкідники та гербіциди
Опубліковано: 26 Квітня 2022

На полях українського соняшника нараховують приблизно 60 видів шкідників. Горбатики, довгоносики, вусачі, чорниші — це лише короткий список любителів “пожерати” квітку сонця. Вони здатні знищити 60% посівів чи, навіть, більше. Основний спосіб профілактики шкідників — це дотримання правил сівозмін. Тобто чергування культур, розумне планування сусідства. І знищення бур’янів, бо вони слугують місцем для розмноження шкідників. Менше піддаються шкідникам соняшникові поля в тих господарствах, які дотримується правильної технології вирощування. Маємо на увазі дотримання термінів посівів, густоти і глибини закладання насіння тощо. Не стоять на місці і сучасні селекціонери, вони щоразу вдосконалюють виведення сортів та гібридів стійких до шкідників.

Однак профілактичних заходів для більшості господарств не достатньо, і вони обирають простіший шлях — протруєний  насіннєвий матеріал. Це хімічний метод боротьби зі шкідниками.

Крім нього на різних етапах вегетації рослин застосовують обприскування, залежно від кількості та виду шкідників. Триває боротьба зі шкідливими організмами, навіть, після збору врожаю. Глибока оранка та подрібнення кореневих залишків вбиває личинки шкідників.

Окрім того, активно застосовується грунтовий хімічний захист.

Найбільш відомими та поширеними  хімічними діючими речовинами ґрунтової дії є:

  1. Ацетохлор. Переваги — найбільш доступний за ціною препарат. Недоліки — короткий період ґрунтової дії, неповний спектр контрольованих бур’янів, можлива фітотоксична дія після зливових опадів або на перезволожених ґрунтах. Препарат вимагає обов’язкового заробляння в ґрунт, незадовільно контролює бур’яни в умовах сухого верхнього шару ґрунту, застосовується тільки досходово.
  2. Прометрин. Переваги — широкий спектр контролю дводольних, придатний для використання на всіх типах ґрунтів, довготривала пролонгована ґрунтова дія, може вноситися в бакових сумішах з іншими препаратами. Недоліки — обмежений контроль злакових бур’янів.
  3. Пропізохлор. Переваги — широкий спектр контролю злакових і дводольних бур’янів, подовжена пролонгована ґрунтова дія, можливість використання після сходів культури, не потребує заробки в ґрунт, виключає прояв фітотоксичності, немає обмежень у сівозміні. Недоліки — велика норма витрати робочого розчину.
  4. S-метолахлор та тербутилазин. Переваги — комплексний контроль основних однорічних бур’янів, тривалий період захисної дії (6—8 тижнів), відсутність впливу фітотоксичності на соняшник і сою порівняно з гербіцидами на основі ацетохлору, відсутність проблем післядії та резистентності. Недоліки — при зливових опадах, у місцях підтоплення та за потрапляння на листя соняшнику можливе пригнічення чи загибель проростків.

Для ефективної дії ґрунтових гербіцидів необхідно забезпечити низку факторів:

  • дрібногрудкувату структуру верхнього шару ґрунту;
  • рівномірний розподіл робочого розчину в шарі ґрунту глибиною 0—5 см;
  • високу норму виливу робочої рідини (270—350 л/га).

Способи застосування ґрунтових гербіцидів:

  • до посіву (передбачає внесення гербіциду з наступною передпосівною культивацією);
  • після посіву (внесення безпосередньо після посіву культури із заробкою в ґрунт легкими боронами або кольчато-шпоровими котками).

За дотримання всіх вимог до технології застосування ґрунтових гербіцидів можна забезпечити якісний контроль однорічних дводольних і злакових бур’янів у посівах соняшнику.

За умови появи сходів бур’янів упродовж вегетації можливе альтернативне застосування (за необхідності) страхових гербіцидів проти дводольних класу сульфонілсечовин із діючою речовиною етаметсульфурон-метил та грамініцидів проти однодольних у рекомендованих виробниками нормах. Традиційна технологія гербіцидного захисту посівів соняшнику гарантує повний контроль над бур’янами в польових умовах.

Доречно згадати про міжрядний обробіток ґрунту в посівах соняшнику при застосуванні будь-якої технології вирощування. Цю технологічну операцію ще називають «сухим поливом», оскільки рихлення ґрунту в міжряддях забезпечує часткове знищення бур’янів і руйнування ґрунтових капілярів, через які випаровується волога. Тобто, таким обробітком ми сприяємо збереженню ґрунтової вологи й аерації кореневої системи. Але звертаю увагу, що будь-який технологічний процес повинен бути спрямований на отримання максимального урожаю зерна. Тому вибір технології залишається за вами.

Більше порад