Поради від Пана Агрохімовича

СОНЯШНИК: коли сіяти і які норми
СОНЯШНИК: коли сіяти і які норми
Опубліковано: 26 Квітня 2022

Сонях любить вчасність! І тут головний орієнтир не календар, а на погоду. Для висівання соняшника необхідно щоб ґрунт прогрівся на глибину 5 -10 сантиметрів до середньодобової температури  +12 градусів. Посієш зарано — чекай втрати сходів чи випрівання насіння, або зрідженості сходів. Не варто сіяти в посушливих умовах. Особливу увагу звертають на запаси вологи у верхньому шарі ґрунту. Якщо проґавити оптимальний час для висіву, то це затримає період вегетації і відповідно знизить врожайність.

Я, як досвідчений аграрій, вважаю, що найкращий час для посіву — це не довше ніж 3-4 години після передпосівної культивації. До слова, селекціонери з кожним роком вдосконалюють створення нових морозостійких сортів. І цілком реально, що невдовзі соняшник вирощуватимуть, як озиму культуру.

Як правильно сіяти соняшник?

Густоту та спосіб сівби визначають відповідно до обраного гібриду. Але є загальні норми висіву. Проте прогресивні господартсва все частіше застосовують сівбу суцільним способом. Для цього мають сучасні посівні комплекси та збиральну техніку. Деякі агрокомпанії відзначають збільшення врожайності за такого методу на 10-15%.

Норма висіву соняшника

Для надранніх сортів60-70 тис насінин на 1 га
Для ранніх і середньоранніх40-50 тис насінин на 1 га

Крім того, на норми висіву впливає ще дуже багато індивідуальних чинників, наприклад, якість і стан ґрунту, його вологість, специфіку сорту чи гібриду соняха.

Не менш важливі місцевість та клімат. Норма посівів у зонах Степу, Лісостепу чи на Поліссі буде різна:

— 50-55 тис насінин з розрахунку на 1 гектар для Степу;

— 60 тисяч насінин з розрахунку на 1 гектар для Лісостепу;

— від 60 до 70 тисяч насінин на 1 гектар для Полісся. 

Як збільшити олійність?

Олійність насіння соняшника залежить від сорту чи гібридності культури. Я вже казав, що є гібриди з більшою олійністю і меншою. Однак, є ще ряд інших факторів, які впливають на цей показник. Наприклад, дата посіву. Ранній посів позитивно впливає на олійність, адже збільшує життєвий цикл росту соняшника і відповідно вміст олії в насінині. А от посушлива погода в час наливу соняха може дуже негативно вплинути на олійність.

Кількість опадів чи застосування поливу в період розвитку соняшника впливають на вміст жирів у насінні. Звісно, погодні умови коригувати складно, тому чи не єдиний вихід — збалансоване живлення добривами. Вони здатні коригувати якісний показник жирності насіння. Азот, фосфор та калій в комплексі добре впливають на налив сім’янок. А фосфор безпосередньо сприяє підвищенню вмісту жиру.

Більше порад