Поради від Пана Агрохімовича

Снігова пліснява – як боротися?
Снігова пліснява – як боротися?
Опубліковано: 06 Січня 2023

Створивши комфортне середовище для зимівлі рослин, сніг створює такі ж умови для деяких патогенних мікроорганізмів, зокрема, грибків, які провокують захворювання озимих.

Під час післязимового огляду посівів, коли основна маса снігу з полів вже зійшла, на злакових, зокрема, можна помітити небезпечне захворювання — снігову плісняву (збудник  Microdochium nivale). Захворювання ще називають снігова цвіль злакових і трав. Вона може вражати усі злакові, а у найвищій зоні ризику  жито та ячмінь, адже ці культури восени нарощують багато біомаси. Снігова пліснява може також суттєво інфікувати озиме тритикале і дещо менше хвороба шкодить пшениці.

Ознаки та причини хвороби

Найчастіше зараження виникає тоді, коли сніг випадає на незамерзлий ґрунт і створює шар, який залишається на полі довгий час. Додатковим імпульсом для розвитку грибка є плюсові весняні температури при наявності снігу в полі. Хвороба може з’являтися й у безсніжну зиму, в основному на рано посіяних та сильно розгалужених посівах.

Симптоми снігової плісняви часто можна помітити ще з осені: скручені саджанці, дещо меншого розміру, аніж звичайні й вкриті білим або рожевим міцелієм  сигналізують про зараження. Навесні, після сходу снігу, заражене збіжжя вкривається цвіллю та/або перикард стає чорно-коричневого кольору  тобто відразу формується нездорова оболонка насіння, яка не може повноцінно виконувати свої функції.

Більшість уражених грибком Microdochium nivale рослин гине, а ті, які виживають, суттєво повільніше ростуть і погано кущаться. Найчастіше вони дають менш розвинене зморшкувате зерно, яке, відповідно, гірше проростає.

Найкраща боротьба — профілактика

Збудник снігової плісняви може передаватися через заражене насіння, тому рекомендовано використовувати здоровий та належним чином оброблений посівний матеріал.

Також снігова цвіль може вижити на пожнивних залишках, відтак рослини можуть заразитися через ґрунт.

Microdochium nivale найкраще розвивається на ранньо засіяних густих посівах, тому зменшення норми висіву та пізніший посів також сприяють зменшенню ризику зараження.

Основні заходи боротьби зі сніговою пліснявою:

ство­рен­ня та впро­ва­д­жен­ня у ви­роб­ництво стійких сортів;

сівба якісним насіннєвим ма­теріалом;

пра­виль­ний вибір по­пе­ред­ни­ка;

дре­ну­ван­ня во­ло­гих і вап­ну­ван­ня кис­лих ґрунтів;

зяб­ле­ва оран­ка;

висіван­ня ози­мих в оп­ти­мальні стро­ки;

осінні піджив­лен­ня фо­с­фор­но-калійним до­б­ри­вом;

обов’яз­ко­ве про­тру­ю­ван­ня насіння;

об­роб­ка рос­лин фунгіци­да­ми яко­мо­га пізніше во­се­ни (до ви­па­дан­ня снігу), пе­ред вхо­д­жен­ням рос­лин у зи­му;

вес­ня­не бо­ро­ну­ван­ня посівів (за­крит­тя во­ло­ги та ви­да­лення ура­же­них хво­ро­бою рос­лин).

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад