Поради від Пана Агрохімовича

Що впливає на збільшення захворюваності сої
Що впливає на збільшення захворюваності сої
Опубліковано: 30 Червня 2023

Неправильна технологія вирощування сої може серйозно підірвати очікування фермерів на врожай. Найбільш поширеними ризиками для посівів сої є хвороби, які можуть стати критичними.

Головними факторами, які впливають на поширення хвороб сої є:

Погодні умови навесні
Соя походить з теплих та вологих країв, а відповідно, для нормального розвитку, вимагає вологи та тепла. Цьогорічна прохолодна весна та перезволожений ґрунт, особливо ранні строки посіву та на початкових етапах росту та розвитку можуть негативно вплинути на посіви сої. Ситуацію врятують вчасно проведені заходи з захисту: протруєння насіння, профілактичні фунгіцидні обробки на початкових етапах росту.

Якість насіння
Найкращу продуктивність та зменшення ризиків хвороб мають високі генерації насіння районованих сортів. Йдеться про супереліту, еліту та першу репродукцію. Нижчі репродукції мають меншу продуктивність та більшу «хворобливість». Недотримання технологічних умов вирощування, слабкий фунгіцидний захист у поєднанні зі складними погодними умовами призводять до того, що ми маємо посівний матеріал вже зі збудником хвороби на насінині, яку висіваємо весною. Тому важливо обирати насіння високої якості, з гарною посівною придатністю.

Ігнорування протруйника
Протруйник — це основа вашого врожаю в поточному році. Непротруєне насіння може звести нанівець всі сподівання відносно врожаю  та ще додати витрат на лікувальні фунгіцидні обробки в період вегетації.

Нехтування сівозміною
Останні роки на сівозміну особливо не звертають уваги, і не тільки при вирощуванні сої. Правильна сівозміна — чергування культур, які ви вирощуєте, дає можливість не тільки отримати прибавку урожайності сільськогосподарських культур, а й уникнути додаткових затрат на іноді вартісний гербіцидний захист, як приклад цього року висів сої після соняшнику. Також правильне чергування культур може зменшити ваші затрати на фунгіцидний захист, уникаючи, наприклад висіву соняшнику після сої, оскільки ці культури мають багато спільних хвороб. А це все формує економічну ефективність сівозміни.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад