Поради від Пана Агрохімовича

Що треба знати про закриття вологи
Що треба знати про закриття вологи
Опубліковано: 23 Березня 2023

Сьогодні терміново необхідно закрити вологу на полях, а вже потім планувати інші агротехнічні операції. Аби уникнути значного випаровування агрономам варто провести обробіток ґрунту для закриття вологи.

Закриття вологи – це перша технологічна операція, яку виконують весною агрономи в полі для того, аби зруйнувати ґрунтові капіляри, через які інтенсивно випаровується волога. Вона виконується культиватором, боронами, а також шлейфами.

Закриття вологи проводять з метою покращення структури ґрунту та максимального збереження вологи, яка залишилась після танення снігу, збалансування співвідношення повітря та вологи у верхньому шарі ґрунту, зруйнування кірки та вирівняння поверхні поля.

Ця операція актуальна кожного року та виконується в усіх регіонах України, адже волога життєво необхідна для розвитку усіх рослин. Окрім того, ця операція стимулює прогрівання ґрунту, що в свою чергу стимулює проростання бур’янів, які потім можна буде знищити за допомогою передпосівної культивації.

Глибина, на яку має проводитись ця операція залежить від вибору агрегату, якщо ви використовуєте зубові борони, то варто працювати на глибину 3-5 сантиметрів, а також зробити один прохід шлейфом, аби розбити грудки, із якими зубові борони не справляються, але у разі роботи на переущільненому ґрунті варто використовувати культиватор та працювати на глибину посіву, після якого варто зробити прохід бороною та шлейфом.

У посушливих регіонах варто проводити закриття вологи на глибину 6-8 сантиметрів, оскільки там випаровування відбувається більш інтенсивно. Одним із найважливіших моментів, на які варто звернути увагу, – це час виконання ґрунтових робіт.

Оптимальний час виходу в поле настає приблизно через два дні після того, як земля підсохне. Якщо вийти в поле занадто рано, то через перезволоженість ґрунт буде налипати на знаряддя, через що не вдасться досягти його оптимальної консистенції, тобто ґрунт буде комкуватий, а його поверхня нерівномірна, що призведе до інтенсивного випаровування. Крім того, якщо трактор заходить в поле зарано, то він занадто сильно переущільнює ґрунт там, де пройдуть його колеса, а у гіршому випадку він може просто застрягти, і аби його витягти вам доведеться завести у поле більш потужний трактор, а отже і більш важкий, що також негативно вплине на структуру ґрунту.

Проте, якщо проґавити оптимальний час для проведення операції, то поле втратить вологу та пересохне, що також вплине на майбутній врожайності. Наприклад, запізнення із закриттям вологи більш ніж на три доби призводить до падіння врожайності зернових на 1-2 центнери з гектара.

Але, не завжди у сільському господарстві можливо провести усі роботи в оптимальний період, особливо якщо не вистачає техніки, тому досить часто виникає ситуація, коли закриття вологи починають проводити трохи раніше, а закінчують вже коли оптимальний момент пройшов.

Тому, якщо виходу нема і ви вимушені виходити в поле раніше оптимального строку, необхідно максимально зменшити навантаження трактора на ґрунт, потрібно використовувати трактори на гусеницях чи здвоєних колесах, або хоча б зменшити у шинах тиск, це дозволить не так сильно переущільнювати ґрунт та зберегти врожай.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад