Поради від Пана Агрохімовича

Контроль фузаріозу на кукурудзі
Контроль фузаріозу на кукурудзі
Опубліковано: 29 Червня 2023

Фузаріоз качанів прогресує на полях зі збідненими на вміст органіки ґрунтами, низьким вмістом вологи і високим хімічним навантаженням від ЗЗР.

На таких ґрунтах збуднику хвороби ніщо не заважає розвиватися і особливо високий ризик зіткнутися з таким явищем виникає в інтенсивному землеробстві, якщо вносяться лише мінеральні добрива, а органічні ні та при цьому  високе навантаження хімічними ЗЗР.

Причина в тому, що спори збудника фузаріозу качанів Fusarium verticillioides зимують на рослинних рештках в ґрунті, а вони є найбільш потужним резерватом інфекції (мікро- і макроконідій гриба). І поки мінералізується стерня, конідії продовжують утворюватися. 

Втім, в ґрунті присутні корисні мікроорганізми, які є конкурентами збудника фузаріозу, а деякі навіть живляться його спорами. Тож, чим більше органіки в ґрунті, а відповідно і мікроорганізмів, тим складніше грибу вижити.

Абсолютно стійких гібридів кукурудзи до фузаріозів не існує, втім на ринку присутні толерантні. Однак боротьба з фузаріозом має включати комплекс заходів. 

Що ж треба робити, аби побороти фузаріоз?

Вчасно збирати врожай.

Протруювати зерно (діючі речовини тебуконазол, поєднання тебуконазолу і тираму, тіабендазолу і азоксистробіну, карбоксину і тираму, флудоксоніл, тритіконазол).

Дотримуватися сівозміни: не слід сіяти кукурудзу по кукурудзі, або після інших злакових, які накопичують збудники Fusarium.

Сприяти мінералізації рослинних решток: подрібнювати стерню, за потреби застосовувати деструктори або внесення азоту для пришвидшення процесу. Відкидати варіант знищення стерні шляхом спалювання, адже разом зі стернею, знищуються і корисні ґрунтові бактерії.

Проводити інсектицидний захист (альфа-циперметрин, лямбда-цигалотрин, хлорпірифос), щоб запобігти появі ран на стеблах, листках і обгортках качанів.

Для попередження фузаріозу ранньої стадії у фазі цвітіння застосовувати фунгіцидну обробку препаратами на основі метконазол, тебуконазол, поєднання метконазолу з епоксиконазолом, поєднання тебуконазолу і протіоконазолу. 

Збагачувати ґрунт органікою для залучення корисних мікроорганізмів.

Уникати технологій мінімального обробітку та no-till на проблемних полях.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад