Поради від Пана Агрохімовича
Контроль фузаріозу на кукурудзі
Фузаріоз качанів прогресує на полях зі збідненими на вміст органіки ґрунтами, низьким вмістом вологи і високим хімічним навантаженням від ЗЗР.
На таких ґрунтах збуднику хвороби ніщо не заважає розвиватися і особливо високий ризик зіткнутися з таким явищем виникає в інтенсивному землеробстві, якщо вносяться лише мінеральні добрива, а органічні ні та при цьому високе навантаження хімічними ЗЗР.
Причина в тому, що спори збудника фузаріозу качанів Fusarium verticillioides зимують на рослинних рештках в ґрунті, а вони є найбільш потужним резерватом інфекції (мікро- і макроконідій гриба). І поки мінералізується стерня, конідії продовжують утворюватися.
Втім, в ґрунті присутні корисні мікроорганізми, які є конкурентами збудника фузаріозу, а деякі навіть живляться його спорами. Тож, чим більше органіки в ґрунті, а відповідно і мікроорганізмів, тим складніше грибу вижити.
Абсолютно стійких гібридів кукурудзи до фузаріозів не існує, втім на ринку присутні толерантні. Однак боротьба з фузаріозом має включати комплекс заходів.
Що ж треба робити, аби побороти фузаріоз?
Вчасно збирати врожай.
Протруювати зерно (діючі речовини тебуконазол, поєднання тебуконазолу і тираму, тіабендазолу і азоксистробіну, карбоксину і тираму, флудоксоніл, тритіконазол).
Дотримуватися сівозміни: не слід сіяти кукурудзу по кукурудзі, або після інших злакових, які накопичують збудники Fusarium.
Сприяти мінералізації рослинних решток: подрібнювати стерню, за потреби застосовувати деструктори або внесення азоту для пришвидшення процесу. Відкидати варіант знищення стерні шляхом спалювання, адже разом зі стернею, знищуються і корисні ґрунтові бактерії.
Проводити інсектицидний захист (альфа-циперметрин, лямбда-цигалотрин, хлорпірифос), щоб запобігти появі ран на стеблах, листках і обгортках качанів.
Для попередження фузаріозу ранньої стадії у фазі цвітіння застосовувати фунгіцидну обробку препаратами на основі метконазол, тебуконазол, поєднання метконазолу з епоксиконазолом, поєднання тебуконазолу і протіоконазолу.
Збагачувати ґрунт органікою для залучення корисних мікроорганізмів.
Уникати технологій мінімального обробітку та no-till на проблемних полях.
Гарних врожаїв та переможних вам рішень!