Поради від Пана Агрохімовича

РІПАК: ФУНГІЦИДНИЙ ЗАХИСТ
РІПАК: ФУНГІЦИДНИЙ ЗАХИСТ
Опубліковано: 23 Квітня 2022

Після відновлення вегетації фермер на полі може зіткнутися з такими мікозами:

Біла гниль (склеротиніоз). Висока вологість у поєднанні з низькою температурою активізують збудника хвороби. Першим уражається ложе нижніх листків, де найдовше тримається волога. Далі гниль розповсюджується на всі частини рослини.

Фомоз. Збудник хвороби живе на рослинних рештках у ґрунті до 7 років. Розповсюджується він конідіями за допомогою дощу, вітру, комах чи механічного контакту. Сприятливі умови для збудника — перезволоженість ґрунту та практикування монокультури хрестоцвітих. Спочатку на листі озимого ріпаку з’являються округлі світло-бурі плями з численними крапочками (пікнідами). Уражені частини рослин всихають, а насіння в стручках перестає розвиватися. У пікнідах формуються безбарвні одноклітинні пікноспори. При ознаках хвороби озимий ріпак обробляють фунгіцидами з діючими речовинами боскалід та піраклостробін у нормі 0,8 л/га; також дієвими будуть фосфід амонію та фосфориста кислота від 2 до 3 л/га у фазі цвітіння ріпаку.

Альтернаріоз. Захворювання може з’явитися на будь-якій стадії вегетації. Темно-бурі зональні плями виникають на листі, стеблі, стручках. Рослина, вражена альтернаріозом, дає щупле насіння з низькою масою.

Циліндроспоріоз. Хвороба провокує карликовість квітконосів, надраннє цвітіння ріпаку. Уражені грибком квітконоси стоншуються та падають на землю, не встигаючи зав’язати стручки. Ефективними в боротьбі з циліндроспоріозом ріпаку є фунгіциди Орбіт та Орбіт Про. Обробки варто проводити в період вегетації з розрахунку 0,8-1,2 л/га.


Борошниста роса. Плями, ніби припорошені борошном, з’являються на листі та стеблах ріпаку. Згодом вони охоплюють всю площу рослини, викликаючи загибель. Збудник борошнистої роси любить лужну реакцію ґрунту. Профілактикою захворювання є осіння обробка фунгіцидами та внесення добрив із магнієм. Мікроелемент сприяє резистентності листкової маси до дії збудника.
Щоб уникнути істотних втрат урожаю, при перших ознаках появи хвороб необхідно провести обприскування рослин розчинами відповідних фунгіцидів на основі діючих речовин: фосетил алюмінію, металаксил-М, манкоцеб, іпродіон, карбендазим, ципроконазол, азоксистробін, пікоксістробін, металаксил, манкоцеб.

Фунгіциди вносять три рази в критичних фазах вегетації:

  1. Відновлення вегетації. Якщо восени агроном знехтував фунгіцидним захистом, то застосовують схему Карбезим 0,3-0,5 л/га + Полігард 0,6-0,8 л/га. Також дана схема буде актуальна на полях зі зрідженими посівами. А при низьких температурах (від +6 °C), якщо посіви перебувають у нормальному стані, використовують Карбезим 0,3-0,5 л/га + Флутрівіт 0,3-0,5 л/га.
  2. Фаза бутонізації. Працюють баковою сумішшю Полігард 0,6-1,0 л/га + Азоксин 0,4-0,6 л/га.
  3. Закінчення цвітіння. В цей період існує загроза розвитку альтернаріозу. Через хворобу стручки розтріскуються, а фермер може втратити врожай. Аби не допустити цього, застосовують бакову суміш Полігард 0,6-1,0 л/га + Азоксин 0,4-0,6 л/га, що пов’язано з особливістю стробілуринів, які мають стимулюючі властивості. Якщо ж буде сухо і спекотно – бакова суміш Карбезим 0,5 л/га + Полігард 0,6-0,8 л/га забезпечує ефективний контроль хвороб до періоду збору врожаю.
Більше порад