Поради від Пана Агрохімовича

Про шкодочинність мідляка та методи боротьби зі шкідником
Про шкодочинність мідляка та методи боротьби зі шкідником
Опубліковано: 11 Травня 2023

М’яка зима та прохолодна весна призвели до того, що цього року проявили себе численні шкідники. Так, на посівах соняшнику та кукурудзи на сході України з появою теплих днів помічений шкідник мідляк піщаний.

Жуки своєю діяльністю призводять до повної загибелі рослин на ранніх стадіях розвитку або значного послаблення, що є причиною прямих та опосередкованих втрат урожаю.

Личинки живляться насінням соняшника та кукурудзи, пошкоджують проростки. Також велику шкоду наносить і личинка (дротяник), особливо в умовах прохолодної весни, недоотримання врожаю може складати до 50%.

Крім соняшнику мідляк харчується багатьма культурними рослинами. Жуки пошкоджують сходи злаків, цукрових буряків, льону, бавовника, тютюну, гарбузових, рицини, гречки, бобових, а також гризуть висіяне насіння кукурудзи, сходи плодових дерев, іноді – пагони виноградної лози.

Жуки живуть 1-2 роки, зимують серед рослинних залишків глибоко в ґрунті, з’являючись на поверхні ранньою весною. Живляться спочатку бур’янами, а потім переходять на культурні рослини. Личинки харчуються  рослинними рештками.

Жук  розміром 7-10 мм, слабовипуклий, чорний або сіро-бурий. Надкрила з правильними поздовжніми рядами великих горбків; задніх крил немає. Личинка – до 18 мм, плоскоциліндрична, від темно-сірого до бурувато-жовтого кольору, з темною головою; покриви матові, низ забарвлений світліше.

У квітні, як правило, спостерігається спарювання і в кінці квітня – початку травня відкладання яєць, яке триває до кінця травня – початку червня. Самки відкладають яйця в ґрунт на глибину 2 – 5 см купками, від кількох до десятка. Одна самка за сезон може відкласти до 100 яєць. Період відкладання яєць дуже розтягнутий за часом, з яєць, відкладених на початку травня, личинки з’являються в другій половині цього місяця, а з відкладених пізніше – в середині червня. Повний їх розвиток завершується за 35 – 40 діб. Заляльковуються личинки в ґрунті на глибині 3 – 6 см, розвиток лялечки триває 6 – 8 діб. Жуки з’являються в липні і продовжують виходити з грунту протягом серпня.

Для обмеження поширення піщаного мідляка застосовують переважно агротехнічні заходи. Це оптимально ранні строки сівби, своєчасне внесення добрив та боротьба з бур’янами. Допосівний обробіток ґрунту та насіння. Дотримання  сівозмін.

Восени і навесні  проводять обстеження ґрунту методом ґрунтових розкопок для встановлення заселеності ґрунтовими шкідниками. Також застосовують метод отруйних принад, який заснований на здатності жуків живитися прив’ялими рослинами і скупчуватися під укриттями. На 1 га розкладають до 100 купок зелених принад вагою по 200-500 г кожна, оброблених дозволеними інсектицидами.

За перевищення порогу шкодочинності – 1-2 жуки  на кв. м застосовують інсектициди з діючою речовиною: тіаметоксам, імідаклоприд+бетацифлутрин, ацетаміприд, циперметрин та інші дозволені до використання в Україні.

Раджу вчасно проводити моніторинг посівів та вживати заходів, якщо буде виявлено шкідника.

Для боротьби з піщаним мідляком вносять аміак в ґрунт, також ефективним буде внесення інсектицидів в вечірній час.

Які препарати будуть найефективнішими проти мідляка, вам порадять фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад