Поради від Пана Агрохімовича

Про особливості пізньої сівби озимої пшениці
Про особливості пізньої сівби озимої пшениці
Опубліковано: 14 Жовтня 2022

Велика кількість дощів цієї осені стала причиною того, що станом на 1 жовтня 90% сої і 80% соняшнику залишаються в полі. Через це затримується сівба озимої пшениці.

Це означає, що цього року сіяти озиму пшеницю аграрії будуть у пізні строки, що має свої особливості. А тому варто дотримуватися таких принципів:

  • Не розраховувати на осіннє кущення

Оптимальна фаза входження пшениці у зиму припадає на розвиток 3-4 повноцінних стебел на рослину. Продуктивні — ті, які мають три і більше листочки. Такі стебла в основі мають зародок колоса і високі шанси перезимувати.

За оптимального посіву потрібно приблизно 90°C суми добових температур для того, щоб отримати сходи і потім 70°C на формування кожного листочка. Якщо ваш посів набирає тільки 90°C, то ви маєтео сходи в стані шильця. Вони мають величезні шанси перезимувати, вся енергія росту зберігається в зерні, що дає змогу для старту весняного кущення.

Фаза 2-3 листків є найбільш проблемною в озимої пшениці з точки зору перезимівлі та відновлення весняної вегетації, оскільки енергія із зерна вже вичерпана, а вузол кущення ще не сформований (не накопичена енергія у вузлі). Лише при досягненні 440°C середньодобових температур формуються два продуктивних стебла на кожній рослині озимої пшениці. Тобто, перший бічний пагін рослини буде мати 3 листочки. До 440°C коефіцієнт продуктивного кущення буде 1.

Щоб досягти фази в 3-4 продуктивних стебла потрібно 510-580°C середньодобових температур. Коефіцієнт продуктивного кущення дуже довго від посіву не змінюється, але коли він починає збільшуватися, це відбувається досить швидко. Якщо мова про жовтневі посіви, до того ж не перший тиждень жовтня, то скоріш за все досягнути продуктивного кущення восени не вдасться, а тому ціллю стає, щоб пшениця пішла в зиму в стані шильця або одного листка.

  • Орієнтуємося на перезимівлю у фазі шильця

Щоб визначити строк сівби озимої пшениці з метою досягнення фази шильця безпосередньо перед зимівлею, пропонується орієнтуватися на дату припинення вегетації рослин культури, а це період, коли середньодобова температура стає нижчою 4°C. 

Таким чином, в умовах господарства сівба озимої пшениці має проводитися в межах від 18 до 25 жовтня для досягнення фази шильця/1 листка перед входом у зимівлю. Сівба у більш ранні терміни (наприклад, від 4 до 18 жовтня) призведе до того, що посів піде в зимівлю у фазі 2-4 листків, це призведе до втрати ним енергії та ослаблення. 

У свою чергу фазу кущення можливо досягти, якщо встигнути посіяти культуру до 4 жовтня (в умовах господарства на прикладі). І чим раніша дата (від 4 жовтня), тим менша норма висіву потрібна.

Серед інших принципів пізньої сівби озимої пшениці доречні наступні:

Без стартового азоту

На бідних ґрунтах і суцільних пісках можливо із зниженою нормою. Сенс в тому, що якщо осіннє кущення не передбачене (у випадку входу на зимівлю в фазі шильця), то стартовий азот не потрібен.

Сівба у фізично стиглий ґрунт

Сівба на глибину 2-2,5 см

Більше порад ви отримаєте у фахівців Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних вражаїв та переможних вам рішень!

Більше порад