Поради від Пана Агрохімовича

Про можливі причини проблемних сходів озимої пшениці
Про можливі причини проблемних сходів озимої пшениці
Опубліковано: 17 Жовтня 2022

Причин проблемних сходів озимої пшениці може бути багато, серед них — посуха під час сівби. Проте на сьогодні це явище не актуальне через ту кількість опадів, яка випала цієї осені.

Серед інших причин проблемних сходів — якість насіння. Зокрема, його ураженість хворобами. 

Коли пшениця висіяна у добре підготований ґрунт на рекомендовану глибину, то таке насіння у разі, якщо його не спровокувала волога, конденсат, який осідав та не вражали хвороби, проростає без проблем. Але якщо тривалий час за оптимальних температур немає сходів, то через 20 діб радять провести моніторинг висіяного насіння.

Зробити це можна за допомогою методик обліку висіяного насіння пшениці. Для цього фахівці рекомендують в різних місцях через кожні 200 м зробити облікові діляночки розміром 1х1 м, викопати насіння і взяти зразок не менше 100 насінин. В 3-4 місцях по діагоналі потрібно взяти по 100 насінин.

Сьогодні важко знайти насіннєву станцію, щоб фахівці перевірили насіння, але це можна зробити в домашніх умовах. Для цього потрібен термошкаф, чашки Петрі, фільтрувальний папір, пінцет і дистильована вода.

Насіння потрібно розкласти в чашки Петрі (по 100 насінин в кожну). Спершу змочити фільтрувальний папір дистильованою водою, помістити в чашку Петрі і потім на нього розкласти 100 насінин тапоставити в термошкаф на 10 діб з температурою 20°С.

Можна і на 5-7 діб. Якщо насіння здорове, то на п’ятий день ви побачите проростки, якщо покрилося пліснявою і зародок має темний колір, відкласти це насіння і вирахувати відсоток здорових насінин. У разі, якщо 50% насіння не проросло, поле потрібно пересівати.

Якщо ж 70-80% проросло — треба ще почекати і залежно від висіяної густоти приймати рішення. Також є методики перевірки насіння безпосередньо в полі, коли немає термошафи. Для цього фахівець радить виділити ділянку розміром квадратний метр і полити її з поливалки (дати не менше 20 л води), щоб волога промокла аж до насіння. Якщо насіння проросло, значить все добре, але якщо не проросло, значить необхідно проводити глибший аналіз.

Більше порад ви отримаєте у фахівців Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад