Поради від Пана Агрохімовича

Про фітотоксичність протруйників на пізніх посівах озимої
Про фітотоксичність протруйників на пізніх посівах озимої
Опубліковано: 28 Жовтня 2022

У разі неправильного застосування потруйників, особливо у пізніх строках сівби озимої пшениці, виникає загроза втратити до 20-25% урожаю. На семінарах ніхто не розповідає про побічну дію протруйників, про яку аграрії дізнаються вже в полях або з досвіду колег.

Щоб не припуститися поширених помилок у виборі і застосуванні протруйників, потрібно пам’ятати декілька важливих речей.

Всі протруйники, що є на ринку, дають фітотоксичність, що позначається на зменшенні схожості і енергії росту.

Коли ви висіваєте культуру в пізні строки сівби і до того ж, заглиблюєте посів, фітотоксичність в рази зростає. Ви взагалі можете не отримати сходів перед входом в зиму. При цьому різні препарати мають різну фітотоксичну дію, що залежить від їхнього хімічного складу, зокрема, концентрації діючих речовин і дози застосування.

З огляду на це, рекомендується у пізніх посівах (жовтень, листопад) дотримуватися мінімальної дози препарату, вказаної виробником.

Крім того, покращити може ситуацію присутність добрив та амінокислот в складі протруйника, а тому раджу додавати їх до бакової суміші, якщо в складі вони відсутні. Фітотоксична дія завдяки цьому зменшується.

Зважати на сажкові хвороби

Основна мета всіх протруйників — це захист від сажкових хвороб. Чому від сажкових? Тому що всі інші можна подолати і фунгіцидами в процесі вегетації. Крім сажок. Не існує фунгіцидів, що контролюють сажкові хвороби під час вегетації. Більше того, на ринку є протруйники, які взагалі не контролюють сажкові хвороби. Аби такий препарат спрацював на сажку, потрібно в бакову суміш додавати тебуконазол.

Щоб отримати максимальну врожайність не потрібно забезпечувати рослині стерильні умови, а створити оптимальні, за яких вона формуватиме цю врожайність.

Небезпека пізніх посівів у тому, що фаза проростків більш тривала, ніж за оптимальних строків сівби. Може розтягуватися до тижня-двох. А тверда сажка уражує рослину саме у цій фазі. І чим довше ця фаза, тим більша вірогідність ураження рослин. Тому протруник одночасно і захищає рослину, і викликає фітотоксичність, яка впливає на розтягнення фази сходів. Як результат, ми часто помічаємо, що навіть при застосуванні протруйника буває так, що пропускаємо сажку.

Більшість протруйників безсилі проти карликової сажки

Карликова сажка є більш небезпечною, оскільки її спори в ґрунті зберігаються до 10 років, у той час як у твердої сажки — до року. До того ж, уражує рослини вона не лише у фазі проростків, але й сходів, а, за окремими даними, ще й під час кущення. Більшість протруйників проти неї безсилі. Найбільш дієвим є протруйник, у складі якого є дифеноконазол. Саме він забезпечує ефективність проти карликової сажки.

За результатами досліджень, саме дифеноконазол, а також піраклостробін і протіоконазол практично не викликали фітотоксичності, що дозволяє застосовувати препарати з цими діючими речовинами в пізніх посівах.

Слід застосовувати мінімальні та середні рекомендовані виробником норми.

Які саме протруйники будуть ефективнішими та безпечнішими, порадять фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад