Поради від Пана Агрохімовича

Посівний календар-2022
Посівний календар-2022
Опубліковано: 16 Квітня 2022

Сільське господарство — ще та лотерея, ні в чому не можна бути впевненим. І починається все кожного сезону з посівної. Цогорічна ж весна додає серйозного клопоту. Посівна та війна – речі мало сумісні. Проте працювати треба, кажуть аграрії. Отож…

Плануючи свій посівний календар 2022, раджу вам спиратися в першу чергу на погодні умови, власний досвід та професійне чуття.

Строки сівби гороху, ярих пшениці та ріпаку

Господарства, які в своїй сівозміні мають горох, розпочинають весняну посівну кампанію саме з нього на початку березня. Все завдяки тому, що він є холодостійкою культурою і здатен витримувати до -10℃. До того ж горох дуже любить вологу і, сіючи в такі ранні терміни найбільший шанс «спіймати» цю її. 

У кінці березня і на початку квітня аграрії стартують з сівбою ярої пшениці та ячменю. Зазвичай є максимум кілька тижнів, щоб провести ці роботи. Температура верхнього шару ґрунту під ранні зернові має становити +2, +3°C. Ефективне використання вологи рослинами в цей час сприяє швидкому їх росту та розвитку, активної конкуренції з бур’янами в майбутньому.

Посівний календар квітня відзначається також сівбою ярого ріпаку. Якщо насіння потрапляє в ґрунт протягом квітня місяця, потенціал майбутньої врожайності буде найбільшим. Сіють ріпак і в травні, але не пізніше другої декади.

 

Насіння ярої пшениці

Строки сівби соняшнику

Наступним в гру вступає соняшник. А його зараз сіють ой як багато.

Тому встигнути посіяти за короткі терміни стає задачею №1. Насіння соняшника здатне проростати за температури ґрунту +3, +6 °C, на глибині загортання, але температури +8, +10, а то й +12 °C все-таки більш підходящі.

Друга декада квітня вважається оптимальною для роботи з цією культурою, але, ясна річ, залежно від регіону, дати відрізняються. Його сіють і протягом травня, якщо, звичайно, ситуація з вологою благотворна.

 

Паростки соняшника

Строки сівби кукурудзи

Непросто господарствам з багатопільною сівозміною, бо далі перелаштовуємо сівалку під кукурудзу. В середньому підприємство має 20 днів, щоб «розправитись» з нею. Першим стартує Південь (12,15 квітня),  у центральних областях ці строки сівби кукурудзи зміщуються до 17-20 квітня, а вже після 20 числа розпочинають північні і західні регіони. 

Мінімальною температурою для проростання насіння кукурудзи є 8–10 °С, а мінімальною для появи сходів — 10–11 °C. Проводячи сівбу раніше, або пізніше, треба бути готовим до певних наслідків. За передчасної сівби насіння повільно проростатиме, сходи з’являтимуться з запізненням, вони будуть слабкими і гірше засвоюватимуть поживні речовини. Сівба з запізненням призводить до ураження насіння хворобами та шкідниками. 

Розпочинати сіяти потрібно з гібридів з ФАО понад 300-350 та закінчувати більш ранніми гібридами. 

Травень починається сівбою проса. Його варто сіяти, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до +12, +15 °С. Окрім того, що це теплолюбна культура, вона також посухостійка, тому ймовірна травнева і літня посуха не настільки страшна, як для інших ярих. Просо застосовують і для пожнивних посівів.

 

Кочан кукурудзи

Строки сівби сої 

Добре прогрітого ґрунту потребує і соя. На глибині загортання насіння середньодобова температура має становити 11,12°C. Посівний календар травня, а конкретно перша декада, є найбільш поширеними термінами сівби сої. Але, знову ж таки, в залежності від купи факторів, процес може розтягнутись майже на весь травень. За більш пізнього посіву не дозріють і ранньостиглі сорти.

 

Насіння сої

Погодні умови кожного року різні, тому відштовхуватись від конкретної дати не варто, важливо спостерігати за температурою ґрунту. 

Головне, будьте обережними та бережіть себе. Бажаю, аби все йшло за планом посівного календаря 2022.

Більше порад