Поради від Пана Агрохімовича

Посівам зернових загрожують шкідники
Посівам зернових загрожують шкідники
Опубліковано: 28 Квітня 2023

М’яка зима сприяла перезимівлі личинок деяких шкідників, фахівці прогнозують їх поширення в посівах зернових культур в південно-східному регіоні України.

Зима в регіоні була м’якою (Запорізька, Дніпропетровська, Донецька області). Хоч снігу майже не було, але середній температурний показник був досить високий як для регіону. Низькі температури (до -20-24°C) спостерігались лиш декілька разів короткочасно. Таким чином, перезимували майже усі шкідники.

Ще з осені ми спостерігали заселення злакової мухи на озимій пшениці, передусім на ранніх посівах. І хоч на пізніх посівах це явище не таке помітне, загалом ми прогнозуємо сплеск на культурі по цьому шкіднику. Схожа ситуація і щодо хлібної жужелиці, адже більшість аграріїв у регіоні сіяли озиму пшеницю по стерньових попередниках — соняшник затримався на полях, його досить довго не могли зібрати, мусили порушувати технологію і сіяли пшеницю по пшениці або по ячменю.

Більшість виробників були готові до таких сценаріїв, тому щойно погода дала змогу, розпочали ще ранньої весни боротися з личинками шкідників.

Також очікується поширення цикадок. Під третю декаду квітня в регіоні похолодало, пішли дощі. В поля вийти стало складніше, відповідно й боротися зі шкідниками теж. Експерти очікують продовження загрози з боку перелічених шкідників. До яких додасться клоп шкідлива черепашка.

Зараз є 2 типи стану посівів озимої пшениці. Відмінний — це та, що була посіяна вчасно, у вересні. Рослини добре розкущились, уже і виросли приблизно до 40-45 см. Можна ще додати їм сили, піджививши селітрою чи іншими азотними добривами. Якщо ж пшениця посіяна пізно — в кінці жовтня, на початку листопада — то вона досить слабка, фактично не розкущилась. І зараз мало хто на такі посіви хоче витрачати більше коштів, підживлювати. Максимум, що можна тут очікувати, — 2,5 т/га. А якщо ще злакова муха «попрацює» над такою пшеницею, то надії на кращий результат іще менше.

Серед загроз, які спричиняють шкідники, — розповсюдження хвороб на культурах.

Зокрема уже зараз спостерігається на пшениці, передусім ранніх та оптимальних термінів сівби, розвиток борошнистої росисепторіозу. Волога погода і похолодання (денна температура знижувалась до 10°C), які спостерігались в кінці минулого тижня, сприятимуть подальшому розвитку цих хвороб. Можливо, погода дещо вгомонить шкідників, але щойно настане тепло і сухо, знову розпочнуть ширитись ті ж цикадки.

При цьому терміни обробок через згадані погодні умови зміщені. Через дощі багато хто пропустив першу (або нульову) обробку. Шкідники тим часом продовжують розвиватись і розповсюджуватись, поширюючи хвороби. І не лише на озимій пшениці, далі ті ж цикадки можуть перейти на ярий ячмінь, просо, овес.

Тому рекомендуємо включати в обробки посівів озимої пшениці системні препарати, які містять щонайменше дві діючі речовини та пролонговану дію. Щоб захист тривав від 15-20 днів, не менше, і саме в таких нестабільних погодних умовах.

Найефективніші препарати вам допоможуть придбати фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад