Поради від Пана Агрохімовича

Помилки в осінньому обробітку ґрунту шкодять врожайності
Помилки в осінньому обробітку ґрунту шкодять врожайності
Опубліковано: 16 Листопада 2022

Обробіток ґрунту на сьогодні є недооціненою складовою врожайності сої. Підприємства охоче інвестують у сучасний посівний матеріал, добрива, навіть вводять елементи точного землеробства при вирощуванні сої, а про технології обробітку забувають. А між тим помилки в осінньому обробітку грунту шкодять врожайності ще не посіяної сої.

 Якщо говорити про базові процеси у вирощуванні сої, то в першу чергу, треба починати з технології обробітку ґрунту. Тому що часто трапляються ущільнення, обробіток занадто вологого ґрунту чи занадто пізно осінню.

Основний ефект від інтенсивного обробітку дає не агрегат, а мікрофлора ґрунту якій дали доступ до кисню. Мікробіоті потрібно як мінімум два тижні до морозів, аби виконати свої завдання. З іншого боку, обробіток перезволоженого поля — це руйнування структури ґрунту, це перекриття доступу до повітря.

Що ж буде правильним в сьогоднішнфіх погодних умовах? По-перше, це суцільний і міжрядний обробіток для широкорядно посіяної сої. Також в тих регіонах, де часто туман, дуже ефективний вплив міжрядного обробітку в посушливий період. Така опція дозволяє запустити в міжрядді інтенсивний газообмін. Таким чином роса випадає не лише на поверхні поля, а й в повітряні пори й дає ефект вологості ґрунту.

Не рекомендую різко та одномоментно переходити із наявної системи землеробства на кардинально нову.

Ціна на дизель піднялася, а, отже потрібно більш ретельніше приймати рішення про глибокий обробіток. Дослідіть ваші поля, де він справді потрібен і на яку глибину. Тоді пускайте техніку в поле, але ні на сантиметр глибше. Не оріть там, де це не потрібно або просто у плані агронома записано. І побачите, що проблема ущільнень зникне.

Що потрібно зробити до сівби сої?

Економія на оранці може призвести до ще більших витрат.

На полях без оранки доведеться вносити у більшій кількості гербіциди, фунгіциди, інсектициди та добрива. Найкращий фунгіцид — це плуг. Якщо не вкласти в шар від 15 см і глибше пожнивні рештки, то це означає, що доведеться вносити туди мінеральні добрива. І це все мені обійдеться набагато дорожче. 

Проте оранка, хоч і економить витратити на добривах, але забирає «депозит» органіки з ґрунту. Останній же доведеться, якимось чином у землю повертати.

Якщо ви утримаєте ґрунт в балансі, то в принципі система працюватиме. Якщо постійно тільки забирати, тоді краще думати про мінімальний обробіток за будь-яку ціну. Але це не буде економічно вигідніше, хімії доведеться застосовувати більше. 

Тож будьте уважними до технології при осінньому обробітку ґрунту. Детальніше про особливості осіннього обробітку розповім наступного разу.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад