Поради від Пана Агрохімовича

Покривні культури, які накопичують найбільше азоту з гною
Покривні культури, які накопичують найбільше азоту з гною
Опубліковано: 31 Жовтня 2022

Покривні культури — це сільськогосподарські рослини, які в ранній період їхнього життя вирощують покривом інших рослин та підтримують розвиток основної культур.

Це зернові і деякі просапні сільськогосподарські рослини (жито, пшениця, ячмінь, овес, кукурудза, просо тощо), під покривом яких розвиваються в ранній період свого життя підсівні культури.

Основні задачі покривних культур — це захист ґрунту від ерозії, покращення його якості, зменшення кількості бур’янів, через що знижується потреба у застосуванні засобів захисту рослин та добрив. Різноманітність рослинності цілий рік збільшує вміст органічних речовин і вуглецю в грунті, фіксуючи азот в грунті і знижуючи потребу в застосовуваних азотних добривах. 

Для руйнування твердого ґрунту та перешкоджання розвитку дрібних бур’янів у холодних кліматичних умовах підійде яре жито чи сорти озимого. Коли потрібно фіксувати азот у ґрунті, вирощують вику. Для залучення корисних ентомофагів та випасу худоби висівають червону конюшину.

Найпоширенішими покривними культурами, що використовуються разом із гноєм худоби, є зернові — жито, пшениця та овес. Використовуються й інші культури, однак аграрії повинні бути впевненими, що суміш покривних культур витримає зимові місяці.

Мета використання покривних культур разом із гноєм,насамперед, — накопичення поживних речовин з нього. Особливо азоту, а крім того, запобігання ерозії ґрунту та його відновлення.

Крім зернових культур, які часто використовуються як покривні, аграрії сіють редис, конюшину, райграс однорічний, суданську траву тощо. Проте саме зернові забезпечують найбільшу кількість переваг у застосуванні з гноєм.

Зокрема, зернове жито, яке найчастіше обирають для покриву в прохолодну пору року, дозволяє накопичити азот з гною. 

Оскільки жито зимує, дослідження показали, що воно може захоплювати та утримувати від 25 до 50 фунтів азоту в органічній формі у вигляді коренів і рослинних тканин на акр. Воно проростає за нижчих температурах, ніж овес, тому його можна висівати пізніше, однак варто пам’ятати, чим пізніше восени буде посіяне жито, тим менше азоту воно зможе накопичити.

Ще одна покривна культура, яка чудово переробляє азот, це пшениця. Як і жито, пшениця проростає за низьких температур ґрунту, зимує та є покривною культурою, яку легко контролювати наступної весни. Крім того, пшениця також має здатність накопичити велику кількість доступного азоту з гною худоби.

Овес іноді використовують як покривну культуру восени, і його потрібно висівати одразу після збирання силосу. Посів вівса покращує схожість і ростові процеси до настання заморозків. Деякі фермери досягли великого успіху, сіваючи овес поверхневим способом і неглибоко обробляючи ґрунт.

Придбати насіння покривних культур вам радо допоможуть фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад