Поради від Пана Агрохімовича

Павутинний кліщ може знищити весь урожай сої — як запобігти
Павутинний кліщ може знищити весь урожай сої — як запобігти
Опубліковано: 24 Липня 2023

Павутинний кліщ є одним з основних небезпечних шкідників сої. У разі ураження втрати врожаю в середньому становлять 15-20%. Якщо ж поріг шкодочинності перевищено, то посіви можуть повністю загинути.

Економічний поріг шкодочинності павутинного кліща становить 5 дорослих особин на один листок. За довготривалих сприятливих умов (температура 28-33°C, відносна вологість повітря 35-50%, відсутності опадів) кліщ може розвиватися у 12 поколіннях.

Комаха може шкодити посівам впродовж тривалого періоду: від фази бутонізації й до повної стиглості. Якщо чисельність шкідника досягає 50 екземплярів на один листок, то листя сої повністю пошкоджується і передчасно опадає.

Небезпека павутинного кліща ще й у тому, що шкодять рослині як імаго, так і личинки, висмоктуючи з листя сік. Відтак у листовому апараті посилюється транспірація, порушується водний баланс, знижується вміст хлорофілу та сповільнюється процес фотосинтезу.

Павутинний кліщ — поліфаг, що пошкоджує більш ніж 200 видів рослин. Його також можна побачити на соняшнику та кукурудзі.

Важливим етапом боротьби зі шкідником є вчасне обстеження посівів сої на його наявність. Слід знати, що кліщ як правило починає заселяти рослини з країв поля. Візуально на уражених кліщем листках з’являються спочатку світло-зелені плями, які з часом утворюють знебарвлені ділянки — так звану мармуровість. Уражені рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають.

Якщо кліщ виявлений на краю поля, то потрібно обстежити все поле. Огляд варто починати з нижніх ярусів листків, поступово переходячи до верху рослини. Обстежувати листки слід з нижнього боку під лупою, адже кліщ має малий розмір, тому неозброєним оком не завжди можна вчасно діагностувати проблему.

Шукати потрібно маленькі крапки (від 1 до 2 мм) з ніжками, що рухаються і павутину. Кліщі можуть бути різного кольору: жовто-зелені, червоні, помаранчеві, білі. Виявивши кліщів, навіть кількістю 2-3 дорослі особини на листок, уже варто планувати захист посівів.

Ефективний акарицид проти павутинного кліща має володіти трансламінарними властивостями. Це дає змогу проконтролювати шкідників, що не потрапили під обробку, перебуваючи в важкодоступних місцях.

Також варто звертати увагу на те, щоб препарат діяв на кліща у всіх стадіях його розвитку (яйце-личинка-німфа-імаго). Використовуючи акарициди, які контролюють не всі стадії розвитку кліща, обробку посівів потрібно буде робити двічі.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад