Поради від Пана Агрохімовича

Озимий ріпак: поєднання триазолів з іншими діючими речовинами у двокомпонентних препаратах
Озимий ріпак: поєднання триазолів з іншими діючими речовинами у двокомпонентних препаратах
Опубліковано: 07 Жовтня 2022

В ідеалі фунгіциди слід застосовувати у температурному діапазоні 18-20°C. Проте у кожної групи препаратів є свої відмінності. Наприклад, триазоли більш розчинні у воді, мають вищу системність, ніж стробілурини та морфоліни, тож у формуванні схеми захисту озимого ріпаку на це варто зважати.

У стробілуринів вища ліпофільність, отже, вони краще здійснюють захист у місці проникнення гриба в рослину. Морфоліни більш леткі. Це означає, що захист здійснюється не тільки того місця, куди потрапив фунгіцид, а й навколо, що важливо для боротьби з поверхневими патогенами.

Для прикладу: ефективніше діє однокомпонентний фунгіцид у більшому дозуванні Азоксин 0,6-0,8 л/га (азоксистробін, 250 г/л) порівняно з багатокомпонентним фунгіцидом із меншими дозами діючих речовин Капітал 1-1,2 л/га (азоксистробін 150 г/л + ципроконазол, 60 г/л + епоксиконазол, 50 г/л).

А от при профілактичному використанні в фазах розвитку озимого ріпаку Т3, Т4 за відсутності хвороби триазоли у складі двокомпонентних препаратів будуть марними, оскільки їх застосовують за наявності хвороби. В такому випадку діятиме профілактично лише другий компонент препарату (стробілурини або карбоксаміди), який, більше того, перебуватиме у зменшеному дозуванні порівняно з однокомпонентним фунгіцидом.

Є думка, що однокомпонентні фунгіциди краще діють, оскільки там дози діючих речовин більші, ніж у половинних дозах діючих речовин двокомпонентних препаратів. Крім того, не слід забувати про резистентність хвороби. Найшвидше виникає стійкість хвороби до діючої речовини, а потім до всіх діючих речовин цього хімічного класу через один сайт дії в клітині, коли беруть двокомпонентні фунгіциди з різних класів з меншими половинними нормами порівняно з однокомпонентним препаратом з повною нормою д.р.

Наприклад, якщо до азоксистробіну з класу стробілуринів виникла стійкість у хвороби, то і до інших представників класу стробілуринів (димоксистробін, пікоксістробін тощо) хвороба матиме стійкість. Водночас до односайтових однокомпонентних препаратів грибні організми також дуже швидко пристосовуються. Через це стробілурини стали застосовувати у поєднанні лише з іншими хімічними класами, але з половинними зменшеними нормами з метою економії. Проте, на думку фахівця, двокомпонентні фунгіциди з різних класів з повними нормами, як і в однокомпонентних фунгіцидах, з позиції вартості не вигідні.

Закупівлю фунгіцидів наперед рекомендую проводити для комбінованих діючих речовин (стробілурини з триазолами, карбоксаміди з триазолом), які можна застосовувати універсально для обробки перед зараженням і по самому зараженню. Водночас придбання триазолів заздалегідь для економії і профілактичного використання не вважає ефективним заходом.

Нагадую, що фахівці Торгового Дому “Агрохім” знають більше про різні агрономічні хитрощі і готові з вами ними поділитися.

Гарних врожаїв та переможних рішень вам!

Більше порад