Поради від Пана Агрохімовича

На яких ґрунтах доцільно вносити комплексні мінеральні добрива
На яких ґрунтах доцільно вносити комплексні мінеральні добрива
Опубліковано: 08 Травня 2023

Ефективність внесення комплексних мінеральних добрив залежить, насамперед, від поживності ґрунту: якщо ґрунт добре гумусований, ефективність зменшується, на легких піщаних малогумусних ґрунтах — зростає.

Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН вивчав доцільність підживлення різними комплексними добривами, крім азотних.

У ході досліджень виявлено, що прикореневе підживлення в рядки є найбільш ефективним, ніж врозкид.

Оскільки азот — високорухлива речовина, яка стрімко промивається дощем і проникає вглиб. Фосфор і калій, навпаки, малорухливі у поживному середовищі і якщо добриво вноситься врозкид без заробки, то елементи залишаються на поверхні ґрунту і втрачають свої поживні якості під дією сонячного опромінення. Крім того, коли ідуть дощі і відбувається мікростікання з поверхні поля, ці добрива опиняються у ярках і колодязях людей. Комплексні добрива радять вносити в рядки, щоб вони потрапляли безпосередньо в ризосферну зону.

Проведене дослідження ефективності комплексних добрив на високогумусних ґрунтах (типовий чорнозем із вмістом гумусу 4-5% і більше) під пшеницю, показало, що внесення їх економічно недоцільне.

Порівнювали ефект від внесення нітроамофоски із карбамідом або аміачною селітрою. Прибавку врожайності було отримано аналогічну як від внесення 100 кг селітри, так і від 200 кг нітроамофоски. Тобто, фактично урожайність обмежувалася вмістом азоту. Вносили по 30 кг д.р. азоту, при цьому наявність фосфору і калію ефективності нам не давало. Вивчали норму по 15 кг д.р. — те саме — внесення 50 кг аміачної селітри було рівноцінним внесенню 100 кг нітроамофоски. Тож застосування комплексного добрива на високогумусних ґрунтах недоцільне. Утім, доцільно внесення комплексних добрив під основний обробіток.

На малогумусних ґрунтах доцільно орієнтуватися на гранулометричний склад. Наприклад, на глинистих ґрунтах з низькою проникністю ефект від прикореневого внесення комплексних добрив буде мінімальним і з економічної точки зору недоцільним. Натомість на піщаних ґрунтах є сенс вносити комплексні міндобрива. 

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад