Поради від Пана Агрохімовича

КРИТЕРІЇ ВИБОРУ НАСІННЯ КУКУРУДЗИ
КРИТЕРІЇ ВИБОРУ НАСІННЯ КУКУРУДЗИ
Опубліковано: 20 Квітня 2022

Щоб отримати гарні посіви та якісний урожай, потрібне, перш за все, якісне насіння. І хоч смаки та уподобання у багатьох аграріїв вже склалися, все ж раджу не фокусуватися лише на тих гібридах, котрі вже добре знайомі та вивчені до найменших дрібниць. Адже ринок сьогодні настільки різноманітний, що гріх було б не скористатися усіма запропонованими можливостями.

Тож на які критерії при виборі насіння кукурудзи експерти радять звернути увагу в першу чергу?

ФАО

Так склалося, що найбільш популярними є середньостиглі гібриди, які мають ФАО 280-390. Це, як я кажу, «універсальні солдати», яких можна сіяти практично на всій території України та отримувати непоганий урожай за будь-яких умов. Проте не варто «складати усі яйця в один кошик». Ранньостиглі та пізні гібриди також заслуговують уваги та пошани. Сіяти краще гібриди усіх груп стиглості у різних пропорціях, відповідно до умов господарства та його планів. По-перше, це дозволить розтягнути у часі процеси сівби та збирання, що завжди доречно і зручно для господарства. По-друге, дасть змогу дещо диверсифікувати ризики, які несуть із собою малопередбачувані кліматичні умови останніх років.


Потенціал урожайності

Як кажуть представники насіннєвих компаній, агрономи насамперед дивляться на урожайність і цікавляться саме нею, обираючи новий гібрид. І вони ж таки радять випробовувати гібриди на полі, щоб на власні очі побачити їхні переваги, можливі недоліки та основні властивості.

Вологовіддача

Якщо потенціал урожайності гібрида дуже високий, але «кульгає» вологовіддача, на великі прибутки розраховувати не доводиться. Тому швидка вологовіддача є однією з тих ознак, на які спрямовує увагу кожен агровиробник.

Посухостійкість

В умовах, коли українська зона достатнього зволоження поступово, але впевнено, перетворюється на зону зволоження недостатнього, посухостійкість стає важливою ознакою.

Холодостійкість

Відверто кажучи, на холодостійкість багато агрономів не звертає належної уваги ще й зараз, коли весни вже встигли показати, якими непередбачуваними вони можуть бути. Проте це досить-таки корисна та важлива ознака, що дозволяє сіяти кукурудзу у більш ранні терміни та зменшити вплив страхових гербіцидів, застосованих під час похолодання.

Стабільність

Стабільність результату у будь-яких умовах вирощування — досить важлива ознака, адже примхливі гібриди, які за найменших стресових впливів одразу значно втрачають в урожайності, агрономів не порадують.

Придатність до вирощування у монокультурі

Науково обґрунтованих сівозмін дотримуються сьогодні дуже мало господарств. Тому й вирощування кукурудзи у монокультурі є справою досить частою. А отже, потрібно обирати таке насіння, яке тієї монокультури не злякається.

Окрім цих основних факторів, раджу також звернути увагу на крихкість зерна, оскільки навіть найурожайніший гібрид, зерно якого сильно травмується при збиранні, не так вже й вигідно вирощувати. А ще — на стійкість гібридів до тих чи інших гербіцидів, бо, хоч проблему фітотоксичності окремих діючих речовин на окремих гібридах і не висвітлюють широко, вона все ж існує.

Більше порад