Поради від Пана Агрохімовича

Коли доцільно захищати ріпак від хрестоцвітих блішок
Коли доцільно захищати ріпак від хрестоцвітих блішок
Опубліковано: 04 Листопада 2022

Появу нового покоління хрестоцвітих блішок зазвичай відмічають від третьої декади липня до другої декади серпня. На посіви культури озимої форми вирощування жуки переходять із появою сходів. Та залежно від кліматичної зони і погоди, ці терміни варіюють, як і терміни проведення заходів захисту.

Зокрема, в умовах Центрального Лісостепу розвиток хрестоцвітих блішок у середньому триває 50 днів, але, залежно від погодних умов, може змінюватися. Жуки йдуть на зимівлю з другої декади вересня, за теплої та сухої погоди зустрічаються на рослинах і в першій декаді жовтня, під час теплої та сухої осені.

При цьому ранні посіви ріпаку озимого можуть бути більше пошкоджені блішками, ніж пізні. Однак заселеність посіву блішками у фазі появи сходів не завжди є сигналом для застосування хімічних заходів захисту. Прийняття відповідного рішення залежить від інтенсивності пошкоджуваності сім’ядольної чи листкової поверхні рослин.

Покоління хрестоцвітих блішок, що перезимувало, є агресивнішим, ніж нове, літнє. Весняна нестача корму для шкідників зумовлює інтенсивне живлення, чого не можна сказати про літнє покоління блішок. Їх чисельність на рослинах ріпаку озимого може бути більшою, а спричинювані ними пошкодження — меншими. Пошкоджуваність листкової поверхні сходів ріпаку озимого незначна, оскільки в липні-серпні блішки мають удосталь додаткового корму. Ідеальним для оптимального росту і розвитку жуків є чергування посушливих і вологих днів.

Рослини ріпаку витримують пошкодження сім’ядольної поверхні до 50%, проте, якщо пошкоджена точка росту — рослина гине, водночас пошкодження сім’ядольних листочків може коливатися в межах 10-20%. Таке явище нечасте, особливо для сходів ріпаку озимого, проте можливе за сухої жаркої погоди. Нестача вологи зумовлює жуків інтенсивніше живитися, що призводить до значного виснаження посівів. У такий період нестачу вологи жуки хрестоцвітих блішок успішно компенсують шляхом живлення на інших рослинах родини капустяних (Brassicaceae) і деяких бур’янів, оскільки цикл їхнього розвитку завершився. Наступного року статевонезрілі жуки, що перезимували, рано навесні мігрують на сходи капустяних рослин, серед яких як бур’яни (свиріпа), так і посіви ріпаку озимого. На території Європи за високої зазвичай чисельності хрестоцвітих блішок на посівах ріпаку озимого економічної загрози цей шкідник не становить.

Загалом для боротьби з листогризучими фітофагами, у числі яких і хрестоцвіті блішки, раджу використовувати інсектициди, що мають контактно-кишкову дію.

Наприклад, якщо немає загрози знищення посівів ріпаку озимого жуками хрестоцвітих блішок, то можна провести тільки крайові обробки поля, для цього придатні препарати з класу піретроїдів на основі таких діючих речовин: зета-циперметриндельтаметринальфа-циперметринесфенвалератлямбда-цигалотрин тощо, та з класу неонікотиноїдів — препарати на основі клотіанідину (за загрози знищення посівів).

Які ж конкретно препарати вам підійдуть якнайкраще, радо порадять фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад