Поради від Пана Агрохімовича

Гниль денця цибулі: запобіжні заходи
Гниль денця цибулі: запобіжні заходи
Опубліковано: 03 Листопада 2022

Гнилі здатні позбавити аграрія від суттєвої частки врожаю овочів ще під час їхньої вегетації, однак куди більшої шкоди гнилі можуть завдати овочам під час зберігання. Не виключенням є цибуля, яку в сховищі найчастіше уражують шийкова гниль і гниль денця.

Зокрема, шийкова гниль цибулі проявляється у вигляді розм’якшення шийки овоча, що буріє і стає водянистою. Овоч всередині набуває вареного вигляду, а на поверхні з’являється характерний сірий наліт. Гниль денця у сховищі може завдати до 30% втрат.

Шийкова гниль проявляється через місяць-півтори зберігання. У cxoвищax пoшиpюєтьcя конідіями, які проростають пpи тeмпepaтypi 20-25°C i чepeз дві доби yтвopюють дoбpe poзвинeнy грибницю.

Біла гниль денця цибулі або фузаріозна гниль денця характеризується появою нa дeнцi цибулини білого повстяного нальоту — гpибниці. Потім цибулина розм’якшується, стає водянистою і загниває. Ідентифікувати хворобу можна ще в полі за передчасним вiдмиpaнням листків цибулі наприкінці вегетації, якe починaється з вepxiвок. Спpияє розвитку інфекції пiдвищeнa тeмпepaтypa ґрyнтy в пepioд дocтигaння цибyлi.

Захистити цибулю у сховищі можна, насамперед, дотримуючись умов зберігання. Слід пам’ятати, що оптимальна вологість повітря, за якої гнилі цибулі розвиваються становить від 70%, а тому в сховищі слід підтримувати її на рівні 60-70%.

Крім того, збирати врожай рекомендується в суху і теплу погоду, просушувати, уникати закладання уражених цибулин поряд зі здоровими, проводити дезінфекцію сховища, наприклад, промити високим тиском і протягом десяти хвилин обробити гіпохлоритом натрію або кальцію (1:10 розчин побутової хлорного вапна), потім промити чистою водою.

Перед зберіганням цибулю необхідно просушити за температури 30-35°С і провітрювання повітря 150-300 м3/год на 1 т протягом 3-4 діб. Для профілактики сірої гнилі температуру підвищують до 45°С протягом доби.

Зберігати цибулю потрібно за температури від 0-3°C (максимум 5°C) при вологості не вище 70%.

Існує і теплий спосіб зберігання цибулі, за якого температуру потрібно підтримувати на рівні 20°C. 

До речі, Укргідрометцентр повідомило, що екстремальних холодів в Україні цієї зими не буде. Середня температура зими 2022-2023 рр. буде на 1-2°С теплішою порівняно до середньої температури за 30 років.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад