Поради від Пана Агрохімовича

Гірчиця біла як сидерат зменшує витрати на добрива
Гірчиця біла як сидерат зменшує витрати на добрива
Опубліковано: 14 Листопада 2022

Ми вже говорили про те, що деякі медоносні та кормові трави, звані сидератами, використовуються як зелені добрива. Рослини висівають восени або напровесні. Через деякий час сходи скошують, а коріння закладають у землю. Вносять у землю та скошену зелену масу. Роблять це для того, щоб залишки рослин, що перегнили, збагатили грунт гумусом. Отже, гірчиця біла, як сидерат.

Користування від цього агротехнічного прийому не менше, ніж від внесення в ґрунт органічних та мінеральних добрив. Грунт збагачується мікро- та макроелементами, що виділяються при розкладанні рослин. При цьому покращується повітро- та водопроникність, структура та склад ґрунту. Сидерати пригнічують бур’яни, перешкоджають поширенню грибкових та бактеріальних захворювань, вибірково діють на кислотність ґрунтів.

Навіщо сіяти гірчицю

Як сидерат гірчиця біла найкраще підходить для сівби на городі. Посадка цієї культури дозволяє досягти знезараження землі, добрива ґрунту, розпушення ґрунту та для боротьби проти бур’янів.

Насіння білої гірчиці – невеликі горошинки жовтого чи коричневого кольору. Їх не треба пророщувати. Вони готові до посадки, важливо знати лише терміни посіву.

Розглянемо користь гірчиці, як сидерату:

Збагачує ґрунти органічними сполуками, багатьма мікроелементами;

Мінерали, які важко ввібрати рослинам, гірчиця перетворює на простіші форми;

Коріння сидерату розпушують твердий глинистий грунт, а піщаний стримують від сипкості;

Гірчиця стає компостом, захищає ґрунти від вимивання корисних елементів;

Захищає висадки від розвитку патогенних бактерій, грибкових захворювань;

Не дозволяє укорінитися бур’янам;

Дає можливість посіяти одному місці одну й ту саму культуру кілька разів;

Стає для ґрунту мульчів, затримує сніг.

Гірчицю використовують і в інших випадках:

– При сівбі поруч із основною культурою стає для неї захистом від шкідників:

– Приваблює комах, які запилюють городні посадки, підвищуючи цим їх врожайність;

– Виділення, що поширюються від коріння гірчиці, стимулюють зростання інших культур.

Якщо розглянути, як сидерат біла гірчиця діє на ґрунт по порах року, то отримаємо такий результат:

Посів гірчиці навесні позбавляє ділянку бур’янів, насичує грунт азотом, фосфором, глюкозою, сульфатом калію, ефірними оліями.

Сміттєва трава не може пробитися крізь густі зарості цієї рослини. Після скошування гірчиця стає гарним добривом.

Навіщо сіяти влітку? Посадка влітку, особливо після викопування врожаю часнику, цибулі та інших «швидких» культур, дає можливість ґрунту відновитися, стати пухким, повітропроникним.

Осіння посадка збагачує ґрунт корисними органічними речовинами. Якщо залишити на зиму, то густий шар гірчиці оберігає ґрунт від вимерзання, ерозивних явищ після збирання врожаю.

Сівба гірчиці білої дозволяє зменшити витрати на добрива на 30-50%, а на засоби захисту рослин – на 20-30%.

З дослідницькою метою гірчицю білу посіяли після збирання картоплі 20 серпня на площі 1 сотка. На 8 листопада гірчиця досягла висоти 50 см. Вага зеленої маси гірчиці після зважування склала 2,5 кг/м.кв. В перерахунку на 1 га це б склало 25 т. Тобто, було отримано зелену масу гірчиці, яка еквівалентна 25 т гною ВРХ (1 т зеленої маси гірчиці еквівалентна 1 т гною ВРХ).

​Загалом для бездефіцитного балансу гумусу щороку потрібно вносити 10-12 т органічних добрив. Сьогодні в Україні вноситься в середньому 150 кг/га органіки, а середній вміст гумусу в ґрунтах в Україні становить 3%.

Заробивши 25 т зеленої маси гірчиці на 1 га ми збагачуємо наші ґрунти азотом, фосфором, калієм, сіркою, магнієм, кальцієм, мікроелементами. Покращуємо структуру ґрунту, зменшуємо ерозійні процеси від опадів та вітру, насичуємо ґрунти вологою і повітрям.

Коренева система гірчиці здатна перетворювати важкодоступні сполуки фосфору і калію в легко засвоювані форми, піднімати їх з нижніх шарів у верхні. Крім того, за рахунок алелопатичних властивостей гірчиця пригнічує ріст бур’янів, розвиток нематод і патогенів.

Погодно-кліматичні умови осіннього періоду сьогодні як ніколи сприятливі для формування потужної вегетативної маси сидеральних культур. Хто скористався цією можливістю, той суттєво поліпшив економічний результат в 2023 році. Якщо ще не скористалися, то час є, адже листопад – найкращий час для осіннього висіву гірчиці білої у якості сидерату.

До речі, цей сидерат висівають не лише городники, а й фермери на великих полях.

Норма висіву – від 15 до 30 кг/га, з міжряддям 15 см. Після чого проводять коткування і чекають появи сходів культури. Гірчиця невибаглива і тому, крім вологи в грунті, не потребує додаткових ресурсів.

Після того, як гірчиця виросте і почне утворювати насіння (30-50 днів від сходів), її можна обробити препаратами деструкторами на основі мікроорганізмів, після чого заробити в грунт, де вона розкладається і збагачує його органічними речовинами.

Під час розкладання гірчиця біла наповнює ґрунт усіма необхідними елементами, зокрема: на кожен квадратний метр надходить по 11-12 г азотних сполук, 12-15 г калію і до 1,9 г фосфору. Всі елементи знаходяться у легкодоступній для рослин формі.Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад