Поради від Пана Агрохімовича

Гербіцид спрацював не так, як хотілося…
Гербіцид спрацював не так, як хотілося…
Опубліковано: 16 Травня 2023

Фермери, що вирощують кукурудзу, і особливо ті, хто має поля зі значним рівнем забур’янення злаковими бур’янами, звернули увагу на неприємний факт: післясходові протизлакові гербіциди не завжди працюють добре…

Те ж саме можна сказати про багато інших гербіцидів. Виробники та постачальники пестицидів найчастіше списують все на погодні умови, через які бур’яни зазнали стресу. І, відповідно, аграріям потрібно було читати етикетку, де завжди є такий «пунктик», щоб виробнику можна було уникнути відповідальності. Фермери ж, звісно, схильні звинувачувати у всьому виробника – мовляв, гербіцид був поганої якості. Але часом трапляється так, що обробки гербіцидом з однієї партії у приблизно ті ж самі фази росту бур’янів, але проведені у різний час чи на різних полях, можуть забезпечити різний результат, кращий або гірший. Хто ж правий, а хто винуватий?

Річ у тім, що одним із критеріїв оцінки того чи іншого гербіциду є його здатність працювати у різноманітних умовах зовнішнього середовища. Якщо закласти польові досліди в різних регіонах або повторити дослід впродовж кількох років і провести статистичну обробку результатів, можна оцінити відхилення від найкращого до найгіршого результату. Чим нижчий показник такого відхилення, тим менше залежить робота того чи іншого гербіциду від погоди та інших чинників. Наприклад, як свідчить багаторічна практика, у нікосульфурону – найбільш поширеної діючої речовини для післясходовго контролю злакових бур’янів у посівах кукурудзи цей показник досить високий. Тобто дія цього гербіциду досить сильно залежить від умов, у яких він застосовується.

Яким чином можна покращити стабільність результатів застосування гербіциду в мінливих умовах вирощування? Варіантів не так багато.

Можна виявити умови, які є сприятливими для роботи того чи іншого гербіциду, і застосовувати його лише в таких умовах. Як ви думаєте, це завжди можливо? Та ще й так, щоб бур’яни не вийшли за межі оптимальних чи хоча б гранично допустимих для контролю їхніх фаз росту. Напевно, не завжди.

Можна підвищити норму витрати гербіциду. При цьому вартість обробки зростає, але не це головне. Зростає вплив на культуру. На жаль, цей вплив негативний, адже селективні гербіциди – це завжди компроміс у виборі норми витрати, яка вже досить ефективно діє на бур’яни і ще не так сильно пригнічує культуру.

Певною мірою може допомогти додавання до бакового розчину ад’ювантів, але суттєво вплинути на дію протизлакових гербіцидів можуть тільки поверхнево-активні речовини на основі олії, вартість яких досить висока.

І останній спосіб – це створити досконалу формуляцію зі складниками, що нівелюють або, принаймні, суттєво знижують негативний вплив несприятливих умов зовнішнього середовища на ефективність того чи іншого гербіциду. Таким шляхом ідуть небагато компаній, оскільки це потребує дорогих досліджень, додавання та поєднання у одному продукті додаткових складників, що підвищує собівартість гербіциду. І ще менше компаній досягають успіху на цьому шляху.

Гарних врожаїв та переможних вам рашень!

Більше порад