Поради від Пана Агрохімовича

Фунгіцидний захист озимих зернових на різних фазах розвитку
Фунгіцидний захист озимих зернових на різних фазах розвитку
Опубліковано: 20 Березня 2024

Увага на хворобах озимих зернових повинна акцентуватись протягом всього вегетаційного періоду. Проте існують три фази розвитку, які є ключовими у фунгіцидному захисті. Це — початок виходу в трубку, поява прапорцевого листка, фаза цвітіння.

Якщо восени пшениця мала патологічні ураження, на підмерзлих листках у весняний період можуть розвиватися грибкові агенти, тому необхідно провести обробку раніше, ніж до фази виходу в трубку. У разі потреби рекомендується провести позаплановий захист, можливо, поєднавши його з обробкою гербіцидами.

Не існує одного фунгіциду, який був би рекомендований для використання на певній стадії розвитку рослин. Важливо оцінити стан посівів та інтенсивність розвитку хвороб на момент обробки, а також здійснити короткостроковий прогноз їхнього подальшого розвитку протягом 1-2 тижнів. Після цього можна вибрати відповідну бакову суміш для забезпечення контролю за наявними хворобами та надійного захисту на тривалий час.

Тож, основні аспекти фунгіцидного захисту, які варто врахувати: 

Якщо виявлено прояв хвороб на посівах, спочатку необхідно оцінити поріг шкодочинності, і якщо він досягнутий, почати проведення фунгіцидних обробок. У випадку спостереження проявів двох або більше хвороб одночасно, то обробку провести відразу. 

Якщо мають місце прояви хвороб, в баковій суміші обов’язково має бути діюча речовина з лікувальним ефектом, яка здатна припинити ці прояви. Також важливо додати другу діючу речовину для продовження захисного ефекту на 2-3 тижні.

За сприятливих умов рекомендується для фази початку кущення обирати фунгіциди-стробілурини для першої обробки посівів. Водночас важливо пам’ятати, що використання стробілуринів при нестачі вологи та високих температурах може бути небезпечним. Це може призвести до негативних наслідків, аж до загибелі рослин від висихання.

Система захисту повинна бути організована поетапно. У разі необхідності економії ресурсів слід зосереджуватися на останніх етапах застосування. Важливо захищати рослини на етапах кущення та виходу в трубку, оскільки недостатній захист на цих стадіях може призвести до формування недостатньо розвинених прапорцевих листків, що негативно позначиться на якості утворення колоса.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад