Поради від Пана Агрохімовича

Фази розвитку зернових, найбільш вразливі до посухи
Фази розвитку зернових, найбільш вразливі до посухи
Опубліковано: 29 Травня 2023

Посуха на стадії від колосіння до молочної стиглості зерна може призвести до дуже високих втрат озимих зернових культур.

Найбільшу потребу у волозі озимі зернові культури виявляють від виходу в трубку до фази молочної стиглості. У ці періоди опади дуже необхідні. Головне, щоб вони випадали в критичні для розвитку моменти.

Найбільшої шкоди озимим зерновим культурам завдає нестача води від фази колосіння до фази молочної стиглості. Тут зниження врожайності всіх озимих культур може сягати навіть 30-40% (здебільшого у випадку озимої пшениці, жито трохи менш чутливе, але і тут втрати можуть бути серйознішими і становити до 1/3 потенційного врожаю). 

Менш небезпечна посуха – в період від молочної стиглості до закінчення вегетації. Цікаво, що нестача води в цей період менш небезпечна для пшениці. Згідно з дослідженнями, втрати потенційної врожайності оцінюються приблизно в 10%, а у випадку з тритикале та жита – навіть 15%. 

За сильного дефіциту води на етапі від виходу в трубку до колосіння втрати пшениці становлять близько 30%. Трохи менш чутливим до посухи в цей період є тритикале, а за дослідженнями жито реагує незначною втратою врожаю під час посухи в період між BBCH 31-39.

Щодо озимого ріпаку, то відсутність опадів у червні може негативно вплинути на виповненість стручків і масу 1000 зерна.  Вважається, що на одній рослині в оптимальних умовах і відповідній агротехніці повинно бути 180-300 стручків, і кожен з них має містити 15-20 зерен. Зменшення на 10% відсотків означає вже відчутні економічні втрати. У поєднанні з високими температурами посуха знижує й рівень олійності.

Що стосується кукурудзи, то можливий дефіцит вологи в червні, принаймні в першій половині, для цієї рослини поки не буде небезпечним (хоча може вплинути на її ріст і висоту). Кукурудза має найбільшу потребу у воді за 10-14 днів до цвітіння і за 14-20 днів після нього. Тоді буде необхідним достатній запас вологи, її нестача в цей період спричиняє погане запилення. Опади в кінці червня або в липні не обов’язково мають бути сильними. Навіть невеликих дощів в цей час може бути достатньо для розвитку качана. У разі повної посухи в цей період подальші опади не можуть допомогти кукурудзі надолужити втрачене, зазначають польські фахівці.

Втрати від посухи швидко помітні на ярих зернових — вони дуже швидко піддаються її впливу. Для правильного розвитку їм з самого початку потрібне хороше вологозабезпечення. Нестача води, зокрема на початку весни, часто є причиною низької врожайності ярих культур. Дефіцит вологи протягом усього періоду вегетації та серйозна її нестача в ключові моменти розвитку призводять до дуже високих втрат урожаю, наприклад у випадку ярої пшениці — навіть на 50-60%. Червнева посуха (навіть за доброго водного балансу ранніх періодів вегетації) призводить до втрат ярої пшениці до 30%.

Більше порад