Поради від Пана Агрохімовича

Для чого потрібно проводити снігозатримання
Для чого потрібно проводити снігозатримання
Опубліковано: 21 Грудня 2022

Снігозатримання проводять з метою накопичення снігу на городі і вилучення з нього корисних властивостей. Сніговий покрив підвищує температуру землі і допомагає озимим рослинам успішно перезимувати в грунті і раніше розпуститися. Такі рослини швидше дозрівають.

Основні переваги проведення снігозатримання:

Шар снігу захищає землю від промерзання і морозного повітря, вберігає від ерозії і вітрів

Снігозатримання значно насичує грунт вологою і підвищує врожайність ділянки, оскільки в талій воді міститься багато корисних речовин, азот і фосфор. Сніг виступає природним добривом для ділянки

У молодих кущів і квітів сніг захищає коріння від промерзання

Під сніговим покривом будуть охочіше розмножуватися корисні для грунту дощові черв’яки.

Снігозатримання на полях

Якщо восени висаджувати сидерати на зиму — для затримання снігу більше нічого робити не потрібно. Рослини-сидерати є природними затримувачами снігу. На ділянках з ними сніг тане набагато довше.

У традиційній технології щоб створити надійний сніговий покрив необхідно виконати цілий комплекс заходів по снігозатриманню: створення живоплотів, проорювання снігу, розтрушування соломи по полю, виставлення щитів, прикочування снігу.

Всі ці дії спрямовані на те, щоб накопичити і зберегти сніг на полі, а також подовжити період сніготанення. Іншими словами, максимально ефективно використовувати вологу, яку дає природа.

В технології ноу-тілл всі ці заходи не потрібні. Рослинні залишки ефективно затримують сніг на полях. Стебла соняшнику або кукурудзи працюють набагато краще дерев’яних щитів.

Рекомендації по ефективному снігозатриманню досить прості: використовувати прямий посів, а при збиранні робити максимально високий по можливості зріз.

Стерня і стебла будуть затримувати сніг на ваших полях, а волога від танення снігу буде максимально ефективно використовуватися. Також, застосовуючи «ноу-тілл», ви забудете про водну ерозію.

Рослинні рештки є максимально ефективним природним засобом снігозатримання, які зменшують швидкість танення снігу, зменшують поверхневий стік, сприяють накопиченню вологи в ґрунті.

Які заходи зі снігозатримання можна провести на присадибних ділянках

Щоб сніг не роздувало вітром, по краях ділянки ставлять будь-який заслін з підручних матеріалів — шифер, аркуші картону, фанеру, дошки. Навколо троянд, молодих дерев, кущів та інших високих рослин можна згребти снігові пагорби. Такі пагорби будуть танути набагато довше, ніж тонкий шар снігу.

Не потрібно щільно утрамбовувати сніг, інакше коріння не зможе дихати. Пагорби зі снігу рекомендується робити для смородини, ожини, агрусу і суниці. При цьому варто пам’ятати про культури, які не люблять сніг — це вишня і слива.

Сніг набагато довше затримується на ділянках, де є природні «перешкоди» для його вимивання. Тому на ділянці можна розкласти предмети для снігозатримання — хвойний лапник, сухі гілки, дрова, стебла кукурудзи. Ці предмети розкладають по ділянці на рівній відстані один від одного.

Гарних врожаїв і переможних вам рішень!

Більше порад