Поради від Пана Агрохімовича

Діабротика на кукурудзі – поборемо!
Діабротика на кукурудзі – поборемо!
Опубліковано: 03 Серпня 2022

Окрім посухи, що встановилася в багатьох регіонах, на урожай кукурудзи може вплинути поширення такої шкодочинної комахи, як діабротика.

Що воно таке діабротика?

Західний кукурудзяний жук (Diabrotica virgifera virgifera) — обмежено поширений в Україні карантинний шкідник. Загальновідомим фактом є те, що він потрапив в наші краї з американського континенту і поступово тут «обживається».

Західний кукурудзяний жук зустрічається переважно в західних областях України, з періодичною появою трохи східніше. Ареал його розповсюдження щороку збільшується. Існують дані, що шкідник поширюється мінімум на 50 кілометрів на східніше щороку.

За рік з’являється лише одне покоління західних кукурудзяних жуків.

Шкодять дві стадії розвитку шкідника — личинка та імаго.

Імаго вигризають пиляки на волотях та нитки на приймочках маточок качанів. Вони пошкоджують зерно в молочній стиглості на верхівках качанів і «виїдають» паренхіму між жилками листків. При живленні жука на генеративних органах зменшується кількість зерен в качані, а в результаті цього падає врожайність.

Не меншу загрозу становлять личинки, бо пошкоджують кореневу систему на ранньому етапі розвитку кукурудзи. Після виходу з яйця личинки повинні відшукати коріння кукурудзи для живлення за виділеннями CO2 (процес респірації- дихання), впродовж 24 годин, інакше загинуть.

Природним бар’єром для діабротики є клімат. Яйця західного кукурудзяного жука не витримують суворих морозів (лише короткочасне охолодження до -10°С, але перебування за такої температури протягом місяця призводить до їх загибелі). За температури -15°С досить одного тижня для того, щоб яйця вимерзли.

Особливості розповсюдження

Сьогодні мало хто з аграріїв застосовує справді ефективні методи боротьби з діабротикою. Так, обробляють інсектицидами, можливо, хтось бореться вносячи гранульовані інсектициди під час сівби. Але потрібно проводити комплекс заходів для боротьби із цим небезпечним шкідником.

Біологія цього шкідника така, що якщо з ним не боротися, то він щорічно накопичується. Особливо на тих полях, де монокультура. І зрештою його кількість може перевищити всі пороги, відповідно настане момент, коли урожаю кукурудзи взагалі можна не отримати, як це відбувалося свого часу у США, в Західній Європі, Румунії, Угорщині, Австрії.

Як боротися?

1) Постійний моніторинг за шкідником — за допомогою феромонних чи світлових пасток.

2) Застосування хімічних інсектицидних засобів.

На ринку зараз є багато класних продуктів. Наприклад, з д.р. класу антраніламідів (той же Кораген, д.р. хлорантраніліпрол). Але більшість цих інсектицидів спрямовані на боротьбу з імаго. Так, на цій стадії жук також шкодочинний — він може знищити ниточки на качанах, трохи зерна чи листового апарату. Але найбільшої шкоди завдають саме личинки діабротики. Вона відроджується навесні з яйця, що зимує, і пошкоджує коріння сходів кукурудзи, через що рослини можуть просто вилягати, не давши зрештою врожаю.

Проти личинок діабротики спрацьовує внесення безводного аміаку або аміачної води.

3) Сівозміна.

Чергування культур також зменшує чисельність жука. Особливу увагу на цей фактор варто звернути аграріям тих регіонів (передусім західної частини країни), де вже спостерігається нашестя шкідника, хоча можна констатувати, що він упевнено рухається далі — на Центр і Схід.

4) Певним чином стримати проблему можна за рахунок більш пізньої сівби, сіючи гібриди з ФАО 220-240.

Цілком покладатися тільки на інсектициди або на стійкість вирощуваного гібрида не варто. Але комбінація декількох методів у єдину систему інтегрованого захисту може бути надзвичайно ефективною, та не потребує додаткових витрат.

Вирощування гібридів із потужною кореневою системою, що швидко розвивається, суворе дотримання сівозміни, передпосівна обробка насіння інсектицидними протруйниками – це різні рівні захисту, спрямовані на те, щоб запобігти проблемі, знищити шкідника й зменшити шкоду. Такий комплекс заходів не потребує додаткових витрат і дає змогу уникнути й інших серйозних проблем (дротяників, стеблового кукурудзяного метелика, попелиці, грибних і бактеріальних захворювань). Тому краще не чекати аклiматизацiї та поширення захiдного кукурудзяного жука в Українi, а заздалегiдь зробити все можливе, щоб йому в нас не сподобалося.

Більше консультацій ви можете отримати у фахівців Торгового Дому “Агрохім”.

Гарний врожаїв та переможних рішень вам!

Більше порад