Поради від Пана Агрохімовича

Дефіциту молібдену на ріпаку – причини
Дефіциту молібдену на ріпаку – причини
Опубліковано: 02 Травня 2023

Поширений симптом дефіциту молібдену на ріпаку — формування вузьких листків з білими прожилками, або деформація листків по краях — так званий ефект ложки.

Це відбувається тому, що молібден є активатором нітрогенази (ферменту, який організми використовують для фіксації атмосферного азоту) і бере участь у синтезі протеїнів. Тож, якщо нітрати в рослині не відновлюються, вони накопичується у краях листків, що згодом призводить до виникнення некрозів. Некрози стягують листок, внаслідок чого він набуває вигляду ложки, що часто призводить до відмирання.

Серед інших показників — нетипова чутливість рослин ріпаку до хлорвмісних гербіцидів як метазахлор і диметахлор, що може бути причиною нестачі молібдену.

Прояв післядії гербіцидів, ймовірно, пов’язаний зі зменшеною здатністю поглинання молібдену коренями рослин і зустрічається, насамперед, на піщаних сильно закислених ґрунтах з низьким рН (< 6), де молібден випадає у вигляді молібдату заліза.

Посилювати прояв дефіциту молібдену також може надлишок органічної речовини. Тож, комбінація «сильно закислений ґрунт + високий вміст гумусу» = найкраще місце для розвитку дефіциту елемента. Дефіцит може проявитися і на легких ґрунтах за умови, якщо вапнували протягом тривалого часу, що призвело до вимивання елемента з верхнього шару.

Внесення сильно кислодіючого сульфату амонію в ґрунт без вільного вапна теж може посприяти дефіциту молібдену, оскільки добриво може зв’язати надлишковий сульфат, що призведе до окислення.

Цікаво, що симптом дефіциту молібдену нерідко можна сплутати із проявом дефіциту азоту. Ознаки з’являються попри достатнє насичення рослин азотом. До прикладу, ріпак з плановою урожайністю 4 т/га орієнтовно потребує внесення 225 кг N/га. Для засвоєння цього азоту необхідно близько 10 г молібдену, щоб синтезувати білок. За відсутності цієї кількості Mo синтезувати білок культура не може.

При цьому симптоми більш посилено проявляються після внесення нітратних добрив і менше після сечовини, рідкого гною або інших амонійних азотних добрив. Тобто, дефіцит молібдену фактично затримує перетворення рослинами нітратної форми азоту в амонійну, зупиняючи ростові процеси.

Крім деформації листків дефіцит молібдену спричиняє:

акумуляцію нітрату, яка підвищує чутливість рослин до морозів і сприяє розвитку ботрідіозу (сірої гнилі); 

погану закладку насіння в стручках;

зупинку ростових процесів.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад