Поради від Пана Агрохімовича

Чи можна знизити вплив важких металів на рослини?
Чи можна знизити вплив важких металів на рослини?
Опубліковано: 23 Січня 2023

Українські науковці дослідили, який вплив мають мікроорганізми на ґрунт у разі значного забруднення пестицидами та важкими металами. З’ясували, що біота має здатність до відновлення ґрунту і зокрема «звільнення» його від залишків важких металів.

Фахівці Інституту прикладної біотехнології БТУ-Центр мали досвід роботи з такою «аварійною» ситуацією неконтрольованого виливу пестицидів. У своєму дослідженні вони загалом не виділяли окремі групи мікроорганізмів, а визначали дихання ґрунту нітрифікаційну здатність, целюлозоруйнівну активність — тобто інтегральні показники.

Вперші 5 днів відбувається не пригнічення, а навпаки сплеск активності мікробної діяльності за показниками дихання і нітрифікацйної активності. При тому цей сплеск призводить до того, що аналіз ґрунту через місяць демонструє підвищення в ньому вмісту основних поживних елементів — рухомих форм азоту, фосфору, калію. Тобто сам мікробний ценоз ґрунту намагається упоратися з отим забрудненням, залишками пестицидів.

Ці дослідження можуть стати у пригоді під час відновлення ґрунтів, які постраждали від воєнних дій. Важкі метали за такого забруднення зазвичай містяться на поверхні ґрунту. Як у такому разі поводяться мікроорганізми?

Виявилося, що ні дихання ґрунту, ні нітрифікаційна здатність не знижуються навіть при 100-разовому підвищенні природного фону свинцю і кадмію в ґрунті. Адже для мікроорганізмів магматичні породи, по суті, – їхній рідний дім. Вони там почали розвиватися, завдяки чому, власне, й утворився ґрунт. Однак при цьому зменшується целюлозоруйнівна активність ґрунту приблизно на 5-15.

Важкі ж метали є біогенними елементами і мікробіота не може їх зв’язувати, бо це токсичні для неї речовини. Так само порушити якимось чином важкі метали мікробіота також не може. Яким же чином здатне допомогти використання мікробних продукції

Що ми можемо зробити, використовуючи біологічні препарати, то це зменшити надходження цих токсичних елементів до рослини. Таким чином — і зберегти життя рослині, й отримати продукцію, яка буде чистою за тими нормативами, які сьогодні існують.

Існують препарати, які зменшують надходження свинцю до рослинного організму на 20-30%, а кадмію – навіть на 50%. Але такі препарати працюють на мінімізацію токсичності важких металів, якщо ґрунт попередньо провапнований і багатий фосфором та калієм. Зокрема, це ґрунти півдня, які мають високий вміст згаданих елементів і є нейтральними (і навіть лужними).

Фахівці Торгового Дому “Агрохім” порадять вам потрібні препарати.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад