Поради від Пана Агрохімовича

Чому урожай сої не варто використовувати як насіння в наступному сезоні
Чому урожай сої не варто використовувати як насіння в наступному сезоні
Опубліковано: 12 Жовтня 2022

Дощові вересень та жовтень спричинили втрати по кількості та якості врожаю сої. Тому краще не використовувати цьогорічний урожай культури як насіння у наступному сезоні.

Через затяжні дощі наразі соя перезволожена. Один з головних ризиків — коли опади припиняться, настануть сонячні дні, відбудеться підвищення температури повітря і в  процесі висихання відбуватиметься розтріскування бобів і висипання насіння. Тобто частину врожаю буде втрачено.

Друга проблема стосується передусім ранньостиглих сортів, які досягли фізіологічної стиглості саме перед початком дощового періоду. І хоч за вологістю зерно не завжди досягало стандартів, але було на межі з ними, все ж ті, хто наважився зібрати урожай тоді, зараз виграли. Бо господарства, які чекали, поки вона висохне, дуже сильно прогадали. Тому, що ця соя фізіологічно стигла, а зараз вона почала проростати, а в деяких випадках і пліснявіти.

Щодо пізньостиглих сортів, які ще стоять зелені чи тільки починають скидати листя, то ситуація не така критична, але все одно тривожна. Бо тривалі дощі призвели до вимивання білка і знов-таки до втрати якості.

Але найголовніше — багато хто сподівається на те, що збере насіння і наступного року посіє. Проте є вагоме підгрунтя до того, що абсолютно не потрібно орієнтуватися на урожай цього року для його висіву наступного. Звісно, дехто вже продав минулорічний урожай, але якщо в когось іще є залишки, то їх варто перевірити, очистити і використати як  насіння в наступному сезоні. Бо цьогорічна соя і по схожості, а особливо по бактеріозу, буде непридатна для сівби.

В Україні склалась ситуація, коли більшість виробників сої (особливо дрібніших) вирощують ГМО-сорти. А вони в Європі заборонені. Тому логістика завезення насіння вищих репродукцій переважно невигідна. Відповідно, на значній частині площ під ГМО-соєю висівається насіння вже 5-10-12-ї репродукції. Тобто зазвичай виробники  вирощують сою з насіння, вирощеного  власноруч, тому проблема отримання якісного насіння сої для сівби під урожай наступного року стоїть дуже гостро.

У будь-якому випадку, приймати рішення щодо майбутньої сівби сої та насіння для цього, тільки вам. Фахівці ж Торгового Дому “Агрохім” радо допоможуть визначитися.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад