Поради від Пана Агрохімовича

Чек-лист напередодні весняного сезону: за якими показниками варто перевірити насіння перед посівом
Чек-лист напередодні весняного сезону: за якими показниками варто перевірити насіння перед посівом
Опубліковано: 31 Січня 2024

Якість насіння є одним з основних факторів отримання високих врожаїв. Перед початком весняно-польових робіт необхідно перевірити насіння на показники якості та безпеки в лабораторних умовах.

Найголовнішими показниками якості насіння є чистота, схожість, вологість, енергія проростання, маса 1000 насінин, зараженість хворобами та шкідниками.

Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин.

Існують поняття лабораторної та польової схожості насіння. Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість ґрунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.

Крім схожості, необхідно визначати енергію проростання, тобто відсоток насінин, які нормально проросли у встановлені строки для певної культури. Встановлення енергії проростання має велике значення, бо від нього залежить дружність появи сходів у полі після висіву і рівномірність їх росту, що важливо для механізованих робіт.

Знаючи енергію проростання та схожість, можливо з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайве насіння.

Маса 1000 насінин характеризує добірність, крупність і виповненість насіння. Чим крупніше насіння, тим краще ростуть молоді рослини, тим продуктивнішими вони будуть.

Чистота — це відношення маси насіння основної культури до загальної маси зразка, взятого для аналізу у відсотках. Насіння не повинно мати ніяких домішок, оскільки вони впливають на норму висіву і на врожайність.

Визначають також зараженість насіння хворобами, його колір, блиск і запах. Так, втрата насінням природного кольору і блиску часто вказує на втрату схожості. Має значення і перевірка на заселеність насіння шкідниками, оскільки продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння.

Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами є достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії.

Готуючись до весняної посівної, потрібно перевіряти не тільки асортимент та кількість насіння у сховищі, але і його якість, оскільки результати, що вказані в сертифікаті, також мають свій термін дії.

Рекомендовано визначати посівні якості насіння тільки в лабораторіях, які уповноважені на проведення таких досліджень.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад