Поради від Пана Агрохімовича

Бурякове лихо – церкоспороз
Бурякове лихо – церкоспороз
Опубліковано: 30 Серпня 2022

У фітосанітарному звіті за 26 серпня, оприлюдненому пресслужбою Мінагрополітики, зазначається, що в посівах цукрового буряку поширюються шкідники та хвороби. Найбільшу загрозу становить церкоспороз. Зазначено, що у плантаціях цукрових буряків спостерігається наростання розвитку церкоспорозу, який уразив 2-7, осередково до 25% рослин передусім у Волинській, Тернопільській, Черкаській областях. Отож, розглянемо, що воно таке – церкоспороз, – і як з ним боротися…

Поширення та шкідливість

Церкоспороз – одне з найпоширеніших захворювань буряку, яке виявляють майже в усіх районах бурякосіяння.

Захкоджує культурі тим, що в уражених листках посилюється транспірація (у 3-4 рази), зменшується асиміляція вуглекислоти (у 10 разів) й порушується азотний обмін. Дуже уражені листки відмирають; рослина утворює нові листки, втрачаючи на це велику кількість пластичних речовин, що, врешті, зумовлює недорозвиненість кореня і зменшує нагромадження цукру. Втрати від церкоспорозу тим більші, чим більший ступінь ураженості. При слабкому ураженні недобір цукру з 1 га становить 5-10%, при середньому — до 20, а при сильному — до 70%. Захворювання призводить до нагромадження у коренях так званого шкідливого азоту, який під час цукроваріння збільшує вихід патоки і зменшує вихід цукру.

Ознаки ураження

На розвинених листках з’являються округлі світло-бурі плями 2-3 мм у діаметрі з червоно-бурою облямівкою. На старих листках плями більші, а облямівка невиразна й розпливчаста. У вологу погоду на їх поверхні утворюється бархатистий сірувато-білий наліт. Ураження проявляється також на черешках листків і стеблах висадків. На них утворюються довгасті, трохи вдавлені плями. Іноді уражується й оплодень насіннєвих клубочків.

Джерела ураження

Зимує гриб на відмерлих листках і черешках, а в оплоднях насіннєвих клубочків — у вигляді потовщених темнозабарвлених гіф і конідієносців, які навесні утворюють нове конідіальне спороношення.

Розвиток хвороби

Ураження рослин відбувається шляхом проникання інфекційної гіфи у тканини рослин через продихи, частіше вранці, коли на листі є проростаючі конідії, і роса починає висихати. Інкубаційний період хвороби залежить від температури. Влітку він триває 1-2, а восени — 4-5 тижнів.

Заходи захисту

Застосування інтегрованої системи захисту столового буряка дозволяє надійніше захистити культуру від церкоспорозу, а також інших хвороб і шкідників.

Найбільш вигідний і екологічно безпечний спосіб боротьби з хворобами та шкідниками — вирощування високопродуктивних сортів і гібридів із комплексною стійкістю до хвороб, на яких інкубаційний період розвитку хвороби відбуваєтьсядуже повільно, і з’являється незначне спороношення. Такі рослини не потребують обробок пестицидами, або кратність їх обробок є мінімальною.

Восени на полях, де вирощувався буряк, необхідно знищувати рослинні рештки. Відомо, що гриб втрачає життєздатність, якщо рослинні рештки закопати на глибину 20–30 см.

Дотримання сівозміни попереджує розвиток хвороби, знижує запас у ґрунті багатьох видів патогенів.Найкращими попередниками для столового буряка є: озимі зернові (пшениця, жито), рання картопля, огірок, цибуля, гречка та ін. У зволоженій зоні просапні культури, під які вносились органічні добрива (40–60 т/га), а також кукурудза на силос чи зелений корм. Повертати буряк на попереднє місце слід не раніше ніж через 4–7 років.

Необхідно дотримуватися просторової ізоляції між товарними та маточними посівами (1–2 км), це суттєво зменшує вірогідність перенесення інфекції з одного поля на друге.

Інтенсивність і характер прояву хвороб залежать від зовнішніх умов вирощування рослин і навколишнього середовища. За наявності відповідних сприятливих умов для рослин підвищуються і їх стійкість до хвороб. На стійкість буряка впливають як метеорологічні умови, так і агротехнічні прийоми. Своєчасне та вміле застосування агротехніки — це запорукауспішного захисту рослин від хвороб.

У «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» немає зареєстрованих хімічних препаратів, які можна застосовувати на столовому буряку. Проте фермери застосовують проти церкоспорозу: Абакус мк. е. (1,25–1,5 л/га), Альто Супер к.е. (0,5 л/га), Дерозал к.с. (0,3–0,4 л/га), Дитан М-45 з.п. (2–3 кг/га), Емінент в.м.е. (0,8 л/га), Імпакт к.с. (0,25 л/га), Рекс Дуо к.е. (0,4–0,6 л/га), Топсин М з.п. (0,6–0,8 кг/га), Фалькон к.е. (0,6 л/га) та ін. препарати. Більшість із зазначених препаратів мають широкий спектр дії, тобто ефективні не лише від церкоспорозу, а й від пероноспорозу та борошнистої роси. Найчастіше застосовують Альто Супер (72–75%), Дерозал (67–83%), Імпакт (82–87%), Рекс Дуо (78–85%), Топсин М (95%), Фалькон (82%) — усі ці препарати фунгіцидної дії рекомендовані у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» для обробки цукрового буряка від хвороб.

_________________________________________________________

Звичайна річ, церкоспороз – не єдина хвороба буряка. Подекуди на 2-7% рослин виявляють альтернаріозпероноспорозфомозборошнисту росурамуляріозвірусну жовтяницю. У господарствах Тернопільської, Хмельницької областей 1-7% коренеплодів хворіють на хвостову та кореневу гниліпояскову паршу. У Київській області спостерігається заселення коренеплодів кореневою буряковою попелицею. Шкідник обліковується на 1-4% рослин за слабкого ступеня. Буряковою листковою попелицею заселено 2-5% рослин, подекуди відмічається шкідливість листогризучих совок.

Про те, який спосіб боротьби зі згаданими хворобами та шкідниками буде найбільш дієвим, вам порадять спеціалісти Торговго Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв вам та переможних рішень!

Більше порад