Поради від Пана Агрохімовича

Боби кормові: як захистити від бур’янів високочутливі до гербіцидів рослини
Боби кормові: як захистити від бур’янів високочутливі до гербіцидів рослини
Опубліковано: 04 Грудня 2023

Цього сезону ціни на сільськогосподарську продукцію значно знизилися, особливо на соняшник, сою, гречку. Багато аграріїв замислюються над уведенням у структуру посівних площ нішевих культур.

Одразу виникає низка запитань:

Яку нішеву культуру обрати?

Чи є ринок збуту? Чи є внутрішній ринок споживання?

Як спрогнозувати ціну?

Як вирахувати відсотковий рух ціни, який дуже часто набагато більший, ніж на основні культури?

Як спрогнозувати, чи буде поточного сезону висока маржинальність з огляду на ситуацію на світовому ринку?

Де знайти трейдерів?

Як підготуватися до самостійного експорту?

Які вимоги до якості, стандартизації продукції?

Запитань більше, ніж відповідей. Однак є ще один важливий момент: чи достатньо у вас знань, щоб виростити економічно доцільний рівень урожаю бажаної якості?

Боби кормові — зерно, зелена маса, силос і сидерат

Сьогодні мова про одну з нішевих культур — боби кормові, які можна вирощувати на зерно, на зелену масу, силос і на сидерат. З погляду агрономії — це цінний попередник і сидеральна культура, яка за сприятливих умов може фіксувати до 100–120 кг/га азоту з повітря.

Для тваринництва — високопоживний концентрований корм. Насіння бобів містить 25–35% білка, до 54% — вуглеводів, 1,5% — жиру, приблизно 3,5% — мінеральних речовин, вітаміни АВ тощо. У 100 кг зерна міститься 129 кормових одиниць і 28,4 кг перетравного протеїну. Зелена маса бобів також багата на білок: на одну кормову одиницю (у 100 кг — 16 кормових одиниць) припадає понад 130 кг перетравного протеїну.

Підвищена чутливість до гербіцидів

У технології вирощування кормових бобів пильну увагу потрібно приділити гербіцидному захисту, бо рослини бобів мають підвищену чутливість до гербіцидів. Листки бобів мають слабкий восковий наліт, добре змочуються розчинами, тому значна кількість препарату проникає в рослину, пригнічуючи її розвиток.

Для бобів застосовують гербіцидну схему, прийнятну для сої, але корегуючи дози в бік зменшення на 20–50% — як ґрунтових, так і страхових гербіцидів.

Ґрунтовий захист бобів кормових

З огляду на підвищену чутливість рослин бобів до гербіцидів особливо ретельно потрібно планувати ґрунтовий захист, щоб надалі зменшити гербіцидне навантаження:

Застосовуємо гербіциди з діючою речовиною прометрин (500 г/л) у нормі 1,5–2 л/га;

Норму витрати потрібно корегувати залежно від механічного складу ґрунту та його потенційної забур’яненості: на легких ґрунтах норма має становити 1,5 л/га, на важких — збільшувати до 2,0 л/га;

Вибираємо діючу речовину прометрин, бо вона належить до класу триазинів і слабо або майже не мігрує по профілю ґрунту, що зменшує фітотоксичний вплив на чутливі рослини бобів;

Прометрин допоможе проконтролювати такі проблемні поширені бур’яни: лобода біла, галінсога дрібноквіткова, щириця звичайна, види ромашки, види осотів, види тонконогів, редька дика, суріпиця звичайна, гірчиця, гірчаки (види), портулак городній, амброзія полинолиста;

Бакові суміші з пропізохлором, метрибузином, S-метолахлором для розширення спектра впливу на бур’яни краще не застосовувати — ці діючі речовини мають високу розчинність у воді й сильно мігрують по профілю ґрунту, що підвищить фітотоксичний вплив на рослини;

Застосовуйте ґрунтові прилипачі, які сприяють концентрації діючих речовин гербіцидів у верхніх шарах ґрунту, посилюють дію гербіцидів на бур’яни та зменшують їх фітотоксичний вплив на рослини бобів;

Кормові боби висівають у ранні терміни одночасно з ранніми ярими культурами, а обробку прометрином, щоб він був ефективним, потрібно проводити за температури повітря від +10 °С. Також не рекомендовано застосовувати препарат, якщо протягом 2–3 днів прогнозують заморозки. Як ви розумієте, на час сівби бобів може не бути оптимальної температури. Якщо температурного режиму не можна дотриматися, то обробку краще не проводити. В такому разі потрібно планувати якісне внесення страхових гербіцидів, що також має низку особливостей.

Страхові гербіциди

Вибір діючих речовин страхових гербіцидів для застосування на кормових бобах невеликий. Краще застосовувати перевірені продукти.

Бентазон (480 г/л) у нормі 1,2–1,5 л/га (з додаванням прилипача) проконтролює такі бур’яни: амброзія полинолиста, галінсога дрібноквіткова, гірчиця польова, гречка польова, гречка татарська, дурман звичайний, нетреба звичайна, паслін чорний, підмаренник чіпкий, полин звичайний, портулак городній, редька дика, роман, ромашка (види), щириця (види), грицики звичайні, волошка синя, гірчаки берізкоподібний і почечуйний, зірочник середній.

Обприскування бентазоном проводимо у фазу 2–4 листки бобів.

Бентазон і делікатні боби

Практичних рекомендацій для вирощування кормових бобів майже не знайдете, крім того, поле диктує свої умови, і ми змушені під них підлаштовуватися.

Цього року в одному з господарств кормові боби посіяли в перші дні квітня, після чого почалося зниження температури до мінусових значень уночі. З огляду на це ґрунтові гербіциди не було можливості внести. Коли боби перебували у фазі 2–4 листки, обстежили посіви — забур’яненості не було виявлено. Крім того, була прохолодна погода з мокрим снігом і дощем. Температурний режим +5 °С, а оптимальний режим для внесення бентазону становить +15…+25°С. Захист від бур’янів знову не провели, а з потеплінням та достатньою кількістю вологи бур’яни почали сильно розвиватися. Довго і зважено ухвалювали рішення щодо внесення бентазону у фазу 6–10 листків бобів.

Втрати врожаю через забур’яненість

Ми розуміємо, що втрати врожайності через наявність бур’янів дуже значні, бо рослини кормових бобів мають низьку конкурентну здатність.

За результатами досліджень науковців істотне зниження врожайності на 14% спостерігається вже за наявності 15 шт. бур’янів на 1 м². Зі збільшенням кількості бур’янів до 20 шт./м² зниження врожайності може становити 18,8%. За сильної забур’яненості втрати становлять до 50%. Найбільші втрати — коли бур’яни засмічують посіви кормових бобів протягом 30 днів від появи сходів.

Зважаючи на це, у господарстві вирішили провести захист посівів кормових бобів. На фото — результат дії бентазону на 10-й день після внесення.

Внесення бентазону (480 г/л) в нормі 1,5 л/га припинило розвиток бур’янів, дало можливість бобам стартанути, але цієї кількості, звичайно, не вистачило, щоб отримати повний контроль бур’янів. Вищу норму ми не ризикнули застосувати, бо боби дуже чутливі до гербіцидів, і нам дуже пощастило, що обприскування було проведено з дотриманням усіх вимог і за оптимальних погодних умов.

За орієнтовними підрахунками саме у цьому випадку в господарстві втрати врожаю кормових бобів через наявність бур’янів і невчасний гербіцидний захист становили до 20%.

З досвіду господарств унесення страхових гербіцидів на боби кормові з неправильною нормою, з порушенням вимог може призвести до повної загибелі рослин. Такі ситуації дуже ускладнюють роботу агрономів і забирають нашу врожайність.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад