Поради від Пана Агрохімовича

Багатокомпонентні бакові суміші для озимого ріпаку: як правильно змішувати
Багатокомпонентні бакові суміші для озимого ріпаку: як правильно змішувати
Опубліковано: 05 Травня 2023

Цьогорічна метеорологічна весна розпочалася доволі рано, ще в третій декаді лютого, коли відбувся стійкий перехід температури повітря через 0°С до її поступового підвищення. У березні відбувалося різке коливання температури від 16°С тепла до 4°С морозу. А от квітень побив усі рекорди – 135-155 мм опадів, коли середньорічній показник – 35-60 мм. У деяких областях лише за одну добу випадало понад 20 мм опадів, що перевищувало рекорд за останні 90 років! Температура повітря у західних областях у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 4-6°С.

Звичайно, що такі умови мали вплив на стан посівів ріпаку, а також на проведення, а правильніше сказати, неможливість проведення перших весняних обробок.

Проблеми, які ми сьогодні спостерігаємо в посівах ріпаку озимого:

Щороку навесні є певний відсоток площ посівів ріпаку, які забур’янені та потребують обприскування гербіцидами. Цього року такий агротехнічний захід провести було дуже складно через надмірну кількість опадів і неможливість зайти в поле. Крім того, цієї весни проблема з бур’янами ускладнюється ще й тим,  що зима була тепла й багато бур’янів не вимерзло. Наслідки будуть, адже засміченість посівів ріпаку бур’янами, як-от: лобода біла, ромашка непахуча, гірчак березковидний, види мишію, грицики, талабан, редька, у кількості 10 шт./м2 знижує врожайність на 20%, як порівняти з чистим від бур’янів полем.

Запізніла боротьба з прихованохоботниками, які з місць зимівлі виходять уже за температури +5-6°С, а масовий літ розпочинається за температури +9-12°С. Через 12-14 днів після початку масового виходу з місць зимівлі самиця відкладає яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку. Личинки, живлячись, проточують ходи всередині пагонів, унаслідок цього стебло розтріскується уздовж і зигзагоподібно вигинається у вигляді літери S. Через пошкодження судинних провідних пучків рослини розвивають багато бокових пагонів, водночас затримується їх розвиток. У місця пошкодження проникає також патогенна інфекція, викликаючи ураження фомозом, білою і сірою гнилями. Від невчасного контролю прихованохоботників втрати врожаю можуть становити 20-30% і більше.

Затримка із внесенням фунгіцидів для рістрегуляції спричинила швидкий ріст основного стебла, а бокові пагони розвиваються повільніше. У підсумку це може призвести до нерівномірного дозрівання, а також ураження хворобами. Залежно від гібриду та технології його вирощування, недобір та втрати врожаю, за результатами багаторічних спостережень, можуть становити від 15 до 70% і більше, крім того, значно погіршується якість насіння.

Значне розтріскування стебел ріпаку, що є воротами для хвороб (фото 5, 6). Як наслідок, втрати врожаю можуть становити 1 т/га і більше, особливо якщо не провести якісного фунгіцидного захисту.

Бакові суміші як рішення

В умовах, коли вчасно провести обприскування неможливо, зсуваються терміни внесення певних препаратів і виникає потреба робити багатокомпонентні бакові суміші. Цього року в низці господарств спостерігаю ситуації, коли в разі неправильного змішування випадає осад, пластівці, утворюється сильна піна. Ще частіше буває інша проблема, коли ми не спостерігаємо ознак проходження хімічної реакції, але якість і ефективність суміші втрачається.

Отож тримайте приклад порядку змішування дуже поширеної бакової суміші для обприскування посівів ріпаку. Саме в такому порядку потрібно змішувати препарати, щоб не було осаду й не втрачалася ефективність діючих речовин:

1) сульфат магнію;

2) бор;

3) фунгіцид;

4) інсектицид (піретроїд);

5) прилипач.

Ситуація, коли постійні дощі не дають можливості вчасно проводити обприскування, на сьогодні є в кожному господарстві. Все це ускладнює планування робіт обприскувачів, призводить до втрат урожаю, оскільки зсунуті терміни – усе потрібно робити відразу.

Виходом із такої складної ситуації, коли можна втратити свій урожай і рік часу, є наявність у господарстві самохідного обприскувача, що дає можливість швидше реагувати на проблему та реально її вирішити.

Гарних врожаїв та пееможних вам рішень!

Більше порад