Поради від Пана Агрохімовича

Аграріям не варто допускати перенасичення азотом
Українські ґрунти багаті на елементи живлення і органічну речовину, однак їхній потенціал не завжди розкривається на повну. І на це є причини. Деякі з них природні, а деякі антропогенні. Зокрема, існує проблема перенасичення азоту.
Про це говорить німецький аграрій Йорк Байєр, власник компанії Bayer Handelsvertretung у Берліні.
«Надмірне живлення азотом дуже погано впливає на рослину, на її здоров’я, на розвиток різних хвороб, схильність до вилягання. Але чому ж тоді аграрії вносять більше? Це як у наркомана, залежність від азоту. Якщо рослина не виглядає зеленою, перше, що йому спадає на думку, треба підкинути азот. А я кажу, що візьміть проби грунту, візьміть листкові проби, подивіться, чого дійсно не вистачає. Щоб мати достатню врожайність, потрібно вносити не більше 200 кг/га азоту. Ви можете отримати урожайність пшениці 10 т/га з внесенням 180 кг/га азоту, тому що ви можете впроваджувати покривні культури. Є велика кількість різних підходів, як забезпечити цей азот», — каже Йорк Байєр.
При цьому він нагадує, що для засвоєння азоту потрібна сірка, 1 кг сірки на кожні 10 кг азоту. Недостатня ефективність азотного живлення часто пояснюється відсутністю сірки, тому перш ніж збільшувати норми внесення азоту, треба навчитись покращувати ефективність живлення.
«Також ніколи не треба ставити собі за мету те, що з погляду природних умов, кліматичних умов, просто неможливе. Нащо ставити таку мету? Отримати 10 т/га пшениці в українському кліматі це дуже великий виклик. Якщо ви можете вирощувати пшеницю високої, гарної якості і мати 6-7 т/га, при внесенні 120-140 кг азоту, то ви ж заробите набагато більше грошей, ніж якщо ви будете отримувати набагато більше врожайності без достатньої кількості протеїну і погіршеної якості», — зауважує фахівець.
Гарних врожаїв та переможних вам рішень!