Новини

14% українських аграріїв цього року не сіятимуть озимі
14% українських аграріїв цього року не сіятимуть озимі
Опубліковано: 29 Серпня 2023

Більшість українських аграріїв не планує суттєво змінювати посівні площі під озимими культурами в порівнянні з минулим сезоном.

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики, посилаючись на дані опитування міністерства.

В опитуванні взяли участь 2403 респондентів, з яких 2070 (86%) надали розгорнуту інформацію щодо власних планів до посівної кампанії озимих культур.

Майже половина опитаних фермерів (45%) не планують істотно скорочувати посівні площ озимих культур. При цьому 38% опитаних підприємців можуть збільшити посівні площі. 14% аграріїв зазначили, що цього року не сіятимуть озимі.

У Мінагрополітики зазначили, що таке співвідношення в цілому відповідає аграрній практиці в Україні, де щорічно до 20% сільськогосподарських виробників не беруть участь у сівбі озимих культур.

Як свідчать дані опитування, структура озимих культур може зазнати змін. Зокрема, підприємства скоротять частку пшениці та ячменю, але збільшать площі під озимий ріпак.

Загалом посівні площі під озимими культурами можуть збільшитися на 0,5 мл га або на 8% порівняно з минулим сезоном. Ключовим фактором розширення посівних площ залишається ріпак, посіви під ним можуть збільшитися майже на 40% до рекордних 1,9 млн га.

У міністерстві зазначили, що ключовий вплив на посівну кампанію має дефіцит фінансових ресурсів та низька ліквідність аграрного сектору. Водночас основною проблемою більшість виробників називають невизначеність щодо ринкових перспектив — більше третини респондентів. Крім того, чверть учасників опитування вказали, що зниження економічної мотивації також негативно позначилося на їх очікуваннях щодо посівних та майбутнього врожаю озимих культур.

Опитування також показало, що питання застосування добрив залишається одним з найбільш чутливих для аграріїв. Рівень внесення добрив очікується на рівні вдвічі меншим за агрономічну потребу (47%). Рівень очікуваного застосування засобів захисту рослин під урожай озимих 2024 р. прогнозується на рівні 56% від потреби. Лише 10% респондентів готові застосовувати добрива на рівні 100% від потреби, засоби захисту рослин — на 18%.

Схожі тенденції у темі забезпеченості паливом та насінням. Найвищу оцінку рівня забезпечення паливом та насінням дають великі та середні виробники. Наразі середній рівень забезпечення паливом оцінюється в 53%, насінням — 60%.

Більше новин